مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان از احیای 1700 هکتار از کانون های بحران فرسایش بادی در هرمزگان خبر داد و گفت: امسال برای اولین بار از محل صندوق توسعه ملی برای احیا اراضی بیابانی استان 40 میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان، امید ذاکری افزود: بیش از یک میلیون و 500 هزار هکتار از وسعت استان هرمزگان را اراضی بیابانی تشکیل می دهد که 318 هزار هکتار آن سطح 28 کانون بحران فرسایش بادی در استان است.

وی گفت: با توجه به اینکه در کانون های بحران فرسایش بادی پدیده هایی از قبیل حرکت ماسه های روان و طوفان و گرد و خاک حادث می شود که باعث تهدید سکونت های انسانی ، جاده ها ، خطوط انتقال نیرو ، بنادر و... می شود که مقابله با اثرات بیابان زایی در این کانون ها در اولویت کاری این اداره قرار دارد.

وی افزود: با پیگیری های این اداره کل در سال جاری برای اولین بار از محل صندوق توسعه ملی برای احیای اراضی بیابانی استان اعتبار تخصیص داده شده است و با توجه به پروژه های پیش بینی و برنامه ریزی شده برای اجرای عملیات مقابله با اثرات بیابان زایی حدود 40 میلیارد ریال هزینه خواهد شد.

ذاکری گفت: 800 هکتار مالچ پاشی ، 750 هکتار نهال کاری و بیش از 560 هکتار احیای اراضی بیابانی با استفاده از رواناب های سطحی حاصل از نزولات آسمانی اقداماتی است که در سال جاری در راستای مقابله با اثرات بیابان زایی در کانون های بحران فرسایش بادی استان عملیات اجرای آن آغاز و تا پایان سال جاری به پایان می رسد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: با عنایت به اینکه قسمت عمده کانون های بحران با شدت بالا ، در شرق و مرکز استان واقع شده است این پروژه ها در شهرستان های جاسک، سیریک ، میناب و شرق بندرعباس اجرا خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج