مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان گفت: طرح نظام مراقبت اجتماعی از دانش آموزان ( نماد ) با هدف شناسایی و حمایت از دانش آموزان در معرض خطر، امسال به طور آزمایشی در آموزش و پرورش ناحیه یک رشت و شفت برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، مهدی حاجتی در همایش اختتامیه هفته مبارزه با اعتیاد گفت: طرح نماد با همکاری  11 دستگاه اجرایی اجرا  می شود که مسئولیت علمی و اجرایی این برنامه با آموزش و پرورش است.

وی خاطرنشان کرد: در طرح نماد، دانش آموزان در معرض خطرِ آسیب های اجتماعی، شناسایی و با اقدامات مشاوره ای زیر پوشش قرار می گیرند.

وی یکی از مهم ترین آسیب های اجتماعی را اعتیاد دانست و گفت: متأسفانه استعمال مواد مخدر از 16 سال به 13 سال کاهش یافته است و در این راستا دانش آموزان باید علاوه بر  شناخت همه جانبه از عواقب این پدیده شوم  ،مهارت " نه گفتن " را نیز بیاموزند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با انتقاد از گسترش بی ضابطه قلیان سراها گفت: این اماکن در جامعه به حدی رسیده است که تقریبا با تعداد مدارس برابری می کند و این یک کار غیر فرهنگی در تشویق غیر مستقیم جوانان به استعمال مواد مخدر است.

حاجتی گسست های فرهنگی در برخی خانواده ها، وجود بی ضابطه فضاهای مجازی و اختلافات خانوادگی را در روی آوردن تعدادی از جوانان به مواد مخدر موثر دانست و گفت: با کار فرهنگی هنرمندانه و گسترش تعامل بین مدرسه و خانواده ها بتوانیم مصونیت بخشی خانواده ها به ویژه دانش آموزان را تقویت کنیم.

وی با مقدم دانستن پیشگیری نسبت به درمان خاطرنشان کرد: با برنامه ریزی های گسترده به دور از واکنش های سلبی و تقویت برنامه های ورزشی در مدارس می توانیم از پدیده مخرب جلوگیری کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان افزود: آموزش و پرورش به عنوان بزرگترین دستگاه فرهنگی کشور با دارا بودن نیروهای متخصص می تواند در زمینه اطلاع رسانی و آموزش دانش آموزان و خانواده موثر باشد و مسئولان دست اندر کار در این زمینه می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

وی گفت: در راستای آگاهی بخشی به خانواده ها بیش از 1600 نمایشگاه در مدارس گشایش می یابد و همچنین 4 هزار بسته فرهنگی در طول سال تحصیلی جاری در آموزشگاههای استان گیلان توزیع شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج