شاعر و نویسنده کودک و نوجوان در نشست با اعضای کودک و نوجوان کانون استان گیلان گفت: اصالت ادبیات درگرو نگاه ویژه به پیرامون است و هنگامی حرفی برای گفتن خواهیم‌ داشت که از زندگی خودمان حرف‌بزنیم.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، اسدالله شعبانی افزود: ادبیات زمانی می تواند اصالت پیدا‌ کند که برگرفته از پیرامون خالق اثر باشد و چنان‌چه بخواهیم حرفی برای مخاطب داشته‌باشیم، می بایست فرهنگ و زندگی بومی را وارد ادبیات کنیم.

شعبانی اظهار‌کرد: همه جای ایران سرای ماست و هر گوشه‌ای از این سرزمین، رنگ و آهنگی دلنشین دارد که می‌تواند انگیزه‌بخش سرایش شعر و نگارش داستان باشد.

شاعر مجموعه‌ی شعر« پولک ماه» بهره‌گیری از رنگ، آهنگ، حرکت و ایجاد فضای نشاط‌بخش را لازمه‌‌ی کاربرای کودک و نوجوان عنوان‌کرد و با بیان اینکه دوری از آموزش محوری و بستر‌سازی برای نگرش خلاقانه می تواند زمینه‌‌ی پیوند افزون‌تر مخاطب با کتاب را فراهم‌کند، برضرورت توجه به نیاز‌های این نسل تاکید‌کرد.

نویسنده کتاب «نخستین پرواز» فعالیت‌های گروهی و هم‌افزایی درسایه حضور درکارگاه‌های ادبی را زمینه‌‌ساز رشد و بالندگی کودکان و نوجوانان دانست و با اشاره به فعالیت‌های ارزش‌مند کانون در جهت توسعه کتاب‌خوانی و هم‌چنین پرورش ذوق هنری و ادبی اعضا گفت: کانون همواره خاستگاه هنرمندان و صاحبان اندیشه بوده و حضور دراین مجموعه‌ی فرهنگی می‌تواند امکانی برای پویایی و رشد همه‌جانبه مخاطبان را فراهم‌کند.

توصیه به تصمیم‌گیرندگان حوزه‌ فرهنگ و خانواده‌ها دیگربخش سخنان این شاعر و نویسنده برجسته‌کشور بود و وی با تبیین این موضوع که کودکان نیازمند کنکاش و پرسش‌گری هستند گفت: لازم است فرصت بهره‌گیری از فرصت‌های شبکه‌های مجازی برای بچه‌ها فراهم‌شده و ضمن بستر‌سازی برای استفاده از فن‌آوری روز، در مقام هدایت‌گر برای آنان نقش‌آفرینی کنیم.

وی هم‌چنین باور‌مندی مربیان و خانواده‌‌ها به اهمیت مطالعه را لازمه‌ی علاقه‌مند‌سازی کودکان و نوجوانان به کتاب ارزیابی‌ کرد و گفت: «برای گسترش فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی کافی نیست که فقط بخواهیم بچه‌ها کتاب‌خوان بار بیایند، اولیا، مرببان و خانواده‌ها باید کتاب‌خوان بوده و به این باور رسیده‌ باشند که خواندن، لازمه‌ی زندگی بهتر است».

در ادامه این نشست اعضای مراکز فرهنگی هنری کانون به اجرای فعالیت ‌نمایشی کتاب محور پرداختند و با شاعر و نویسنده‌ی میهمان برای بازدید از نمایشگاه دست‌ آورد‌های اعضا و مربیان در مرکز فرهنگی هنری مجتمع رشت همراه‌ شدند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج