امام جمعه سنندج با یادآوری اهمیت و تاثیرگذاری وقف در جامعه، توسعه موقوفات را حلال بخشی از مشکلات جامعه امروزی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری موج، ماموستا عبدالرحمن خدایی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه سنندج که در مسجد جامع این شهر اقامه شد، با تبریک هفته وقف، اظهار کرد: خداوند تبارک و تعالی با رحمت خود تمام مردم کرمانشاه را که به واسطه زمین لرزه عزیزان خود را از دست داده‌اند، صبر عطا کند و روح کسانی که جانشان را از دست داده‌اند به بهشت شاد نماید.

امام جمعه سنندج گفت: مردم کردستان انسانیت و حس نوعدوستی خود را در بهترین سطح با حمایت از زلزله‌زدگان به جهان نشان دادند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم این حمایت‌های مردمی از مردم کرمانشاه تا زمانی که بخشی از مشکلات آنها حل می‌شود ادامه داشته باشد.

خدایی در ادامه با اشاره به اینکه ما مالک موقت داشته‌های خود هستیم، گفت: اصل مالک مال دنیوی خداوند تبارک و تعالی است و هر کس مال خود را وقف کند به معنی دادن آن مال به دست صاحب اصلی‌اش است.

به گفته وی، هزینه درآمد موقوفات براساس دستور خدا و هرآنچه در قرآن آمده است، باید هزینه شود.

امام جمعه سنندج با بیان اینکه کسی که اگر توان وقف مال خود را داشته باشد در واقع مال خدا را به پروردگار بازگردانده است، اظهار داشت:  ثواب و تاثیرات وقف همیشه جاری بوده و به خود انسان باز می‌گردد.

وی با بیان اینکه وقف سنت حسنه همیشه جاری است که در قرآن آمده و بزرگان دین به آن تاکید دارند، گفت: آنچه وقف می‌کنیم باید عزیزترین چیزمان باشد چون آنچه را که در راه خدا وقف می‌کنیم، خدا به آن آگاه است.

خدایی با بیان اینکه صحابه پیامبر همواره بهترین اموال خود را در راه خدا وقف می‌کردند، اذعان داشت: به فرموده پیامبر اکرم، وقف بهترین اموال در راه خدا کار و توشه برای قیامت انسان است.

وی اضافه کرد: اجرای سنت حسنه جاری وقف موجب می‌شود که نام انسان برای همیشه در دنیا باقی بماند.

وی توجه به دستورات دین در مورد نحوه وقف اموال را ضروری دانست و اذعان داشت:  نمی‌شود چیزی را در راه خدا وقف کرد و بعد پیشیمان شد چون مالی که در راه خدا وقف شود، دیگر بازگشت ندارد.

به گفته امام جمعه سنندج، فرهنگ وقف اموال از گذشته تا به امروز در جامعه اسلامی وجود داشته و این مهم باید در بین مسلمان باقی بماند و در راستای توسعه آن گام برداشت.

وی تلاش‌ و اقدامات برای حفظ و صیانت از موقوفات استان را شایسته تقدیر دانست و گفت: همه ما باید در این راستا ثابت قدم باشیم، چرا که وقف بهترین ابزار برای رفع بخش قابل‌توجهی از مشکلات در جامعه است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج