امام جمعه چرام گفت: چرا با این همه خیانت‌های آمریکا مجلس و قوه مجریه موضع صریح و قاطع مقابل بدعهدی آمریکا نمی‌گیرند و سکوت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام سید نورالله افشار ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با طرح این پرسش که آیا هر یک از حسنین اگر در شرایط امام دیگری واقع می‌شدند، تاریخ به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد، اظهار کرد: یکی از دشوارترین مراحل سیر امامت در دنیای اسلام، صلح امام حسن (ع) است، انقلابی‌ترین نرمش تاریخ که همواره سوال آفرین بود و متاسفانه غرض ورزان به قلم غرض و جاهلان به دیده جهل این شگرد  ایمانی را مورد تحریف  قرار داد‌ه‌اند و حتی بعضی اوقات بعضی به خاطر سازش و ترس از قدرت‌های مادی، سازش خود را با صلح امام حسن (ع) پیوند می‌زنند.

امام جمعه چرام با بیان این مطلب که صلح امام حسن شبیه سکوت امام علی (ع) است، عنوان داشت: سکوت 25 ساله امام علی باعث شد شهادت او موجب خروش در جامعه شود، شهادت در کربلا قبل از اینکه حسینی باشد، حسنی است، اگر معاهده امام حسن با معاویه نبود و چهره کریه بنی‌امیه شناخته نمی‌شد، کربلا به وقوع نمی‌پیوست.

حجت‌الاسلام افشار، شرایط زمان و مکان در حرکت امام معصوم را دارای نقش اساسی دانست و گفت: نداشتن یار و صحابه وفادار مهم ترین  علت صلح است، عبیداله بن عباس فرمانده لشکر امام حسن با وعده پول فریفته شد و شبانه با عده‌ای از خواص سپاه امام به معاویه پیوست و از میان لشکر امام شایعه کردند که امام صلح کرده، به همین دلیل عده‌ای با حالت عصبانیت به خیمه امام ریختند و حتی فرش امام را ربودند و ضربه‌ای به پای مبارک امام زدند که خونریزی شدید به وجود آمد.

وی، ادامه داد: برخی روسای قبایل به معاویه نامه نوشتند اگر به عراق بیایی پیمان می‌بندیم که امام را به تو بسپاریم اما یاران امام حسین در شب عاشورا به امام گفتند؛ به خدا سوگند اگر بدانیم که کشته می‌شویم آنگاه ما را زنده می‌کنند و باز می‌کشند و خاکسترمان را بر باد می‌دهند، این کار را 70 بار می‌کنند از تو جدا نخواهیم شد تا اینکه در راه تو جان بسپاریم.

خطیب جمعه چرام با تاکید بر اینکه با چنین یارانی می‌توان شوری در تاریخ ایجاد کرد که تا همیشه بماند نه با یارانی که حاضر بودند امام را به معاویه  تحویل دهند، ابراز کرد: در واقع امام حسن به خاطر نداشتن یار، سنگر مبارزه را عوض کرد نه جهت مبارزه را، همین یک علت گویای بسیاری از مسائل است و علت صلح را آشکار می‌کند.

حجت‌الاسلام افشار در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه تحمیل پذیرش توافق هسته‌ای توسط برخی سیاسیون داخلی، گفت: تشبیه برجام به صلح امام حسن، قیاس مع‌الفارق است، صلح امام حسن به علت نبود یاران فداکار و خیانت خواص شکل گرفت، شرایط فعلی جمهوری اسلامی با آن دوران شباهت ندارد، چرا که الان جبهه مقاومت در منطقه شکل گرفته و کشورهای عراق، سوریه، قطر، ترکیه، روسیه و مردم بسیاری از کشورها از سیاست‌های ظالمانه آمریکا بیزاری می‌جویند و جبهه مقاومت با اقتدار کامل، داعش را که آمریکا و کشورهای دیگر حمایت می‌کردند با شکست مواجه کردند.

وی، تصریح کرد: نباید سازش و سهل اندیشی و عافیت طلبی خود را در کوتاه آمدن و مذاکره با آمریکا به صلح قهرمانانه امام حسن پیوند زد، صلح امام حسن به خاطر خیانت افراد داخل سپاه بود، چه کسی در جمهوری اسلامی خیانت کرده که ما مجبور به مذاکره باشیم.

مسؤول شورای فرهنگ عمومی چرام با متذکر شدن این مطلب که پس از صلح امام حسن، توطئه، خیانت و خباثت‌های معاویه نسبت به مردم کم نشد، خاطرنشان کرد: بسیاری از یاران وفادار به امام حسن مثل حجرابن عدی   بوسیله معاویه به شهادت رسیدند، پس از برجام نیز تحریم‌ها شدت گرفت، به طوری که مادر تحریم‌ها یا سیاه چاله تحریم را آمریکا علیه جمهوری اسلامی وضع کرد، پس باید تاریخ را خوب بخوانیم و به مردم بگوییم نه به صورت گزینشی و عافیت طلبانه تاریخ را ذکر کنیم و توافق هسته‌ای مشهور به برجام را قیاس با صلح امام حسن کنیم.

حجت‌الاسلام افشار، متذکر شد: صلح امام حسن و خیانت‌های معاویه باعث شد تا امام حسین موضع تند علیه حکومت اموی یزید بگیرد، حال چرا با این همه خیانت‌های آمریکا مجلس و قوه مجریه موضع صریح و قاطع مقابل بدعهدی آمریکا نمی‌گیرند و سکوت کرده‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج