برای 11 واحد آلاینده فرآوری زیتون که اقدام به رها سازی پساب آلوده به محیط نموده بودند، از سوی محیط زیست رودبار اخطاریه زیست محیطی صادر و به آنها مهلت داده شد تا نسبت به رفع معضل اقدام نمایند .

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، بهروز آژ اظهار کرد: طی پایش روزهای اخیر که توسط کمیته پساب شهرستان که متشکل از ادارات محیط زیست، آب و فاضلاب شهرستان، بخشداری، شبکه بهداشت شهرستان و شهرداران هرمنطقه می باشد، صورت گرفت، مشاهده شد که تعداد 11 واحد فراوری زیتون، پساب آلوده خود را بدون هیچ گونه تصفیه وارد رودخانه سفیدرود کرده و باعث آلودگی منابع آبی می گردند.

آژ افزود: در همین راستا اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار با صدور اخطاریه زیست محیطی به واحد های فوق اعلام نمود تا نسبت به رفع آلایندگی اقدام نمایند و غیر اینصورت به جرم آلایندگی محیط زیست و تهدید علیه بهداشت عمومی به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

وی گفت: رودخانه سفیدرود به عنوان مهمترین و با ارزشترین منبع تامین آب شرب، آب کشاورزی و اکوسیستم های آبی محیط زیست در استان گیلان محسوب شده که با پایان فصل کشاورزی دبی این رودخانه در پایین ترین سطح خود در این ماهها قرار گرفته و مصادف شدن این چالش با معضل پساب های فراوری های زیتون و روغن کشی های زیتون باعث می شود تا فاکتورهایی همچون BOD و F/Coli که نمایانگر کیفیت سلامت آب می باشد در آبانماه نسبت به ماههای دیگر سال افزایش چشمگیری داشته باشد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار تصریح کرد: این امر با از بین بردن خاصیت خود پالایی در این رودخانه حیاتی، باعث وارد آمدن خسارات جبران ناپذیری به اکوسیستم های آبی استان و همچنین منابع آب کشاورزی و آب شرب استان گیلان خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج