سرپرست حوزه امور اقتصادی و سرمایه گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی، گفت: 70 درصد از مبلغ خرید حمایتی محصول زعفران از سوی دولت به کشاورزان زعفرانکار در این استان پرداخت شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، علی رسولیان در جمع خبرنگاران افزود: با اجرای طرح خرید حمایتی زعفران از سوی دولت تاکنون افزون بر یک تن زعفران از کشاورزان در خراسان رضوی خریداری شده است.

وی ادامه داد: تا کنون محصول زعفران در قالب پوشال معمولی به ازای هر کیلوگرم 43 میلیون ریال، پوشال مرغوب 47 میلیون ریال و نگین زعفران 54 میلیون ریال خریداری و 70 درصد از کل مبلغ به حساب کشاورزان واریز شده است.

سرپرست حوزه امور اقتصادی و سرمایه گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی گفت: خرید حمایتی از امروز با افزایش قیمت روبه رو است لذا هر کیلوگرم پوشال معمولی به نرخ 44 میلیون ریال، پوشال مرغوب 49 میلیون ریال و نگین زعفران به همان قیمت 54 میلیون ریال خریداری می شود.

رسولیان افزود: همچنین علاوه بر مراکز شهرستانی خرید در کاشمر، گناباد، خواف، تربت حیدریه، خواف مراکزی در شهرستان های سبزوار، تربت جام، تایباد و مشهد نیز برای خرید حمایتی دایر شده است. در هر یک از شهرستانهای دیگر خراسان رضوی هم به محض اعلام آمادگی برای فروش محصول زعفران در حد قابل توجه، اقدام به ایجاد مرکز خرید حمایتی می شود.

وی در خصوص پیش بینی میزان خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی نیز گفت: به دلیل شدت سرمای زمستان گذشته، گرمای تابستان و فقدان بارندگی لازم در بهار امسال با کاهش تولید در استان مواجهیم اما با توجه به جمع آوری گل زعفران توسط کشاورزان در حال حاضر پیک خرید حمایتی زعفران طی دو تا سه هفته آینده آغاز می شود.

سرپرست حوزه امور اقتصادی و سرمایه گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی افزود: خرید حمایتی زعفران تا پایان آذر ماه ادامه دارد و در صورت نیاز این زمان بیشتر هم می شود. در خرید حمایتی زعفران از کشاورزان 40 درصد مبلغ خریداری شده در همان زمان خرید پرداخت و بقیه نیز طی برنامه ریزی پرداخت می گردد.

گفتنی است؛ امسال 84 هزار هکتار مزرعه در خراسان رضوی زیر کشت زعفران رفت. پارسال 187 تن زعفران خراسان رضوی به ارزش 264 میلیون دلار صادر شد که نسبت به سال پیشتر 60 درصد از نظر وزن و 65 درصد از نظر ارزش افزایش داشت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج