مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: با پایان برداشت خرمای پیارم در هرمزگان ۸ هزار تن خرمای پیارم، مرغوبترین خرمای جهان از نخلستان‌های هرمزگان برداشت شد.

به گزارش خبرگزاری موج، مسعود گرگیج افزود: خرمای پیارم که به خرمای شکلاتی معروف است در ۲ هزار و دویست هکتار از نخلستان‌های شهرستان حاجی آباد تولید شده است که در مقایسه با پارسال ۷ درصد افزایش دارد.

وی تصریح کرد: رعایت اصول فنی و بهداشت باغ‌ها، تغذیه مناسب و مبارزه با آفات و بیماری‌ها از عوامل افزایش تولید خرمای پیارم است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: هر کیلو خرمای پیارم پانزده تا هجده هزار تومان از کشاورزان خریداری می‌شود.

گرگیج افزود: در هرمزگان ۵۵ نوع خرما تولید می‌شود که ۲۰ نوع آن تجاری داخلی و خارجی است و سه نوع پیارم، خاصویی و مضافتی به کشور‌های استرالیا، کانادا، روسیه و کشور‌های آسیای میانه صادرمی شود.

به گزارش موج، شهرستان حاجی آباد به علت داشتن آب و هوای گرم و خشک تنها منطقه کشت پیارم در کشور است. هرمزگان با برداشت سالیانه ۱۵۰ هزار تن خرما از ۳۷ هزار هکتار رتبه چهارم تولید و سوم سطح زیرکشت خرما در کشور دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج