امام جمعه موقت گرگان با بیان اینکه کلمه دنیا به معنی پستی و پایین است، گفت: دنیاپرستی انسان را به مکافات می کشاند.

به گزارش خبرگزری موج ، حجت الاسلام محمد قاسم لیوانی، در خطبه های نماز جمعه گرگان با بیان این که امام حسین (ع) از این دنیا به عنوان دار فانی یاد می کند، اظهار کرد: همه کسانی که در شهادت امامحسین(ع) در واقعه عاشورا دخیل بودند، به گونه ای مکافات کشیدند.

وی با بیان این که دنیا یک روز به کام انسان است و روزی دیگر انسان را به کام خود فرو می گیرد، افزود: یک روز انسان حکم رانی می کند و روزی می رسد که دنیا بر انسان حکم رانی می کند.

اگر کسی دچار غرور شد، گول دنیا را خورده است

امام جمعه موقت گرگان با بیان این که اگر کسی دچار غرور شد، گول دنیا را خورده است، تصریح کرد: در تاریخ بشریت افراد زیادی را دیدیم که از نظر مالی، مقام و منصب حکومت های مختلفی را تشکیل دادند، اما آن ها به کجا راه یافتند؟ اگر کسی فریفته این دنیا شود بدبخت و بیچاره می شود.

وی در ادامه یکی از معانی «دنیا» را پستی و پایینی عنوان و تصریح کرد: بندگی دنیا، انسان را به پستی می کشاند و خداوند در قرآن می فرماید ما این آسمان پایین را با ستاره ها زینت دادیم، همان گونه که این دنیا پست است دلدادگی به این دنیا باعث پستی می شود.

لیوانی اظهار کرد: امید است همه ما از سخنان امام حسین(ع) در مقابل سپاه یزید بهره گیریم و این به این معنا نیست که ما دست از همه چیز بشکیم، همان گونه که حضرت علی فرمودند «این دنیا محل رشد مردم الهی است، از اینجا انسان برای آخرت خود توشه جمع می کند اما نباید دلبسته به دنیا شود و برای بدست آوردن مقام های دنیایی دست به هر جنایتی بزند».

 خطبه دوم

امام جمعه موقت گرگان در خطبه دوم با اشاره به روز شمار ها و مناسبت های هفته، گفت:جمعه ۱۹ آبان روز جهانی علم است. همان گونه که قرآن می فرماید بین عالم و غیرعالم فرق است. کسانی که علم دارند و کسانی که از علم برخوردار نیستند قطعا برابر نخواهند بود، در همین راستا در احدایث فراوانی ما شاهد توصیه به علم آموزی هستیم.

لیوانی با طرح این سوال که آیا امروز بشر علم را در جهت توسعه و صلح قرار داده است یا خیر؟ اظهار کرد: اگر علم در اختیار صالحان قرار گیرید قطعا در جهت صلح و توسعه به کار گرفته خواهد شد اما اگر در اختیار آدم های صالح نباشد طوری دیگر استفاده می شود، اکنون سال ها است می بینیم علم به دست نا اهلان افتاده و از آن در جهت نابودی بشر استفاده می شود.

وی با اشاره به اینکه بمب های میرکوبی و اتمی همه از علم فیزیک و روز به دست آمده است، افزود: این علم در اختیار قدرت طلب ها است. وقتی یک بمب میکروبی در یکجا منفجر می شود هم آدم ها و هم آن منطقه آسیب می بینند و ممکن است سال ها در آن منطقه حتی علفی هم سبز نشود و امید است روزی بشر به این فکر بی افتد که از علم در جهت توسعه همه جانبه بشر استفاده کند.

 روز دیابت و بیماران کلیوی

امام جمعه موقت گرگان با اشاره به روز دیابت و بیماران کلیوی گفت: اگر برخی از چیزهای از نظر بهداشتی رعایت شود آسیب ها کمتر می شود. چرا که رعایت اصول بهداشتی باعث خواهد شد تا کمتر با بیماری مواجه شویم.

وی اظهار کرد: اکنون درست است که مراکز درمانی و دولت به بیماران رسیدگی می کند اما در توان دولت نیست تمام هزینه ها را پرداخت کند.

وی در خصوص هفته وقف، تصریح کرد: از سال های دور بزرگان ما اموالی را برای مناسبت های مختلف وقف کردند. وقف چیز بسیار ارزشمندی است و این سنت حسنه باید در کشور ادامه پیدا کند چرا که از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار است.

لیوانی اظهار کرد: امروز در بین نماز گزارن ما شاهد حضور استاندار گلستان هستیم که ورودشان را به استان گلستان خوش آمد می گوییم و امید است با تلاش و همتی که در استان خواهند داشت ما شاهد شکوفایی بیشتر در استان باشیم و بسیاری از مشکلاتی که وجود دارد برطرف شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج