مدیر کل آموزش و پرورش لرستان در نشست هم اندیشی کارکنان حوزه معاونت پژوهش با اشاره به نقش محوری پژوهش و تحقیق در پیشبرد اهداف تعلیم و تربیت گفت : حوزه پژوهش به منزله مغز دستگاه تعلیم و تربیت است و باید راهبری، استراتژی و برنامه‌ریزی آموزش و پرورش با پیوست تحقیق و پژوهش صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، خدا نظر دریکوند در این نشست که صبح امروز در پژوهشکده تعلیم و تربیت برگزار شد، با تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته در حوزه‌های مختلف افزود: بازخورد فعالیت‌ها، نشان می‌دهد که برنامه‌ها و فعالیت‌ها روند خوبی را طی کرده است.

وی بالاترین ارزش و افتخار را برای نیروهای ستادی و قاطبه فرهنگیان خدمت به مردم و معامله با خداوند قلمداد کرد و ادامه داد: هر تلاشی که در راستای اعتلای علمی و فرهنگی آینده سازان و توسعه و پیشرفت جامعه صورت گیرد، پسندیده و ارزشمند است و باید آن را ارج نهاد .

دریکوند به تنگناها و چالش های پیش روی آموزش و پرورش هم اشاره کردو افزود : نشست ها و برنامه های مختلفی در حال اجراست و از ظرفیت نمایندگان مجلس، مسئولین و مدیران ارشد استفاده می شود تا جایگاه تعلیم و تربیت در شاخص های مختلف ارتقاء پیدا کند.

وی به نشست هم اندیشی با کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و دیدار با علما و مبلغین لرستانی مقیم قم و نمایندگان مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد و ادامه داد: تمام این نشست ها و برنامه های هم اندیشی با این هدف اجرایی می شود تا اذهان دیگران را به سمت آموزش و پرورش معطوف کرده و آنان را نسبت به آموزش و پرورش و نقش و جایگاهی که این دستگاه در توسعه همه جانبه کشور دارد، حساس کنیم.

دریکوند ادامه داد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان افکار عمومی باید به دنبال ارتقای کیفیت آموزش در دستگاه تعلیم و تربیت باشند و از جایگاه و ظرفیت خود برای تقویت و حمایت این دستگاه که منافع و مصالح عمومی را به دنبال دارد ؛ استفاده کنند .

وی تصریح کرد : تلاش خواهیم کرد تا دیگران را نیز نسبت به آینده آموزش و پرورش حساس کنیم و دغدغه تعلیم و تربیت را به فکرو ذهن آنها متمایل کنیم .

دریکوند اضافه کرد: آموزش و پرورش مجموعه ای ست که باید به صورت سیستمی هدایت شود و هر کس در جایگاه و سمت خود تلاش کند تا ضمن انجام بهینه وظایف و ماموریت ها ، اهداف کلان دستگاه را هم در نظر داشته باشد .

وی نقش کارشناسان را بسیار مهم و حیاتی قلمداد کردو افزود : کارشناسان باید کاردان ، مسلط ، خلاق و نوآور باشند تا بتوانند در مسیر تعلیم و تربیت حرکت کرده و از اهداف منحرف نشوند .

مدیر کل آموزش و پرورش لرستان ادامه داد: حوزه پژوهش باید این آمادگی را داشته باشد تا چنانچه آموزش و پرورش در قسمتی با چالش مواجه شد و یا مشکل و معضلی پیش آمد ،با برنامه ریزی دقیق و منسجم از آن مانع به سلامت عبور کند .

دریکوند تاکید کرد: برنامه ها هم هر چه دقیق و قوی باشند ؛تا زمانی که به مدرسه و کلاس درس کشانده نشوندو معلم و دانش آموز خود را درگیر با آن برنامه نکنند ، توفیق چندانی حاصل نشده است .وی به ضرورت داشتن آمارو اطلاعات دقیق هم اشاره کردو گفت : برای تصمیم گیری های درست باید آمارو اطلاعات دقیق در دسترس داشت تا بتوان مسیر را به خوبی تشخیص دادو از اهداف منحرف نشد .

دریکوند به حمایت مادی و معنوی از فرهنگیان مولف هم اشاره کردو افزود: باید از همکاران مولف حمایت کنیم تافرهنگ تحقیق ،پژوهش و تالیف در جامعه نهادینه شودو فرهنگیان با میل و رغبت به سمت مطالعه و پژوهش بروند.

تاکید بر روابط و ارتباطات انسانی نکته پایانی بود که مدیر کل آموزش و پرورش به آن اشاره کردو گفت :به داشتن روابط انسانی در آموزش و پرورش ایمان دارم ومعتقدم با ارتباطات انسانی می توان تحول ایجاد کرد.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و منابع انسانی آموزش و پرورش نیز در این نشست با اشاره به محور فعالیت‌های حوزه کاری خود، گفت: شاه‌راه آموزش و پرورش تحقیق و پژوهش است و بدون پژوهش نمی‌توان به اهداف کلان تعلیم و تربیت و سند تحول بنیادین دست یافت.

علی عبدی پور به اقدامات صورت گرفته در حوزه پژوهش اشاره کرد و افزود: در حوزه تحقیق و مطالعات علمی، تحلیل محتوای آموزشی، ارتقا مهارت‌ها و صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان، نقد و بررسی کتب و آمار و برنامه‌ریزی اقدامات موثری صورت گرفته که نیاز هست این اقدامات حمایت شود.

گفتنی است در پایان این نشست فرود هاشمی رئیس اداره برنامه‌ریزی و منابع انسانی، حسن اسماعیل زاده رئیس پژوهشکده تعیم و تربیت، عذری ساکی رئیس اداره تولید محتوا، فروتن کارشناس مسئول آمار، رضا سیاه منصور کارشناس مسئول فناوری اطلاعات به بیان گزارشی از حوزه کاری خود پرداختند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج