مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در آیین اختتامیه سوگواره‌ی استانی عکس عاشورایی «اشکی بر خاک»، از هنر به عنوان بهترین ابزار ترویج فرهنگ عاشورا نام برد.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، حجت الاسلام حمید رضا حنان در این مراسم ضمن تسلیت فرارسیدن اربعین حسینی ، گفت: عکس، پردازشی هنری از یک واقعیت است و از همین روی است که باید عکاسی را در زمره ی هنر قرار داد.

وی افزود: هنر عکاسی ابتدا باعث تغییر در حوزه ی شناخت شده و در گام بعد به تغییر در حوزه ی نگرش و باور می انجامد زیرا، مخاطب را وادار می‌کند تا در خصوص عکسی که پیش روی دارد به تفکر و تعقل بپردازد که این همان تغییر در شناخت است و سپس نسبت به خالق موضوع عکس و خالق عکس تفکر کند که این موجب تغییر در نگرش و باور می شود و در این صورت باید گفت که یک عکس می تواند ابزاری برای شناخت خداوند متعال باشد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با اشاره به اینکه علم به دو حوزه ی حضوری و حصولی تقسیم می شود ، تصریح کرد : رابطه ی بین عکس و واقعیت درست عین رابطه ی علم حصولی و شناخت است ، برای درک درست این موضوع لازم است به تعریف علم حصولی بپردازیم که می گوید شناخت ما از طبیعت برخواسته از تصاویری است که به واسطه ی دیدن و نگاه کردن در ذهن ما نقش بسته و موجب علم ما نسبت به موضوعات می شود . پس این نگاه که عکس را بیگانه از واقعیت بدانیم نادرست و رد شده است.

حنان در پایان، ضمن تقدیر از انجمن سینمای جوان خرم‌آباد به عنوان مجری برگزاری این سوگواره، گفت: همانگونه که حضرت زینب (ع) می فرماید که ما در کربلا بجز زیبایی چیزی ندیدیم ، باید گفت که عاشورا زیباترین منظره ی تاریخ است و ثبت لحظات ماندگار عزاداری مردم در سوگ شهدای واقعه ی عاشورا ، گامی موثر و ماندگار در ترویج فرهنگ آن است که می تواند در سطح جامعه تاثیرات شگرفی ایجاد کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج