استان هرمزگان از بین 32 مرز فعال کشور در جایگاه نخست ترانزیت کالا قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هرمزگان، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان گفت: در 7 ماهه نخست سال 1396 بندرشهید رجایی با کسب 36 درصد از مجموع ترانزیت کالاهای ورودی، مهمترین و فعال ترین مرز ترانزیتی در کشور بود.

داریوش باقر جوان افزود: در این مـدت نزدیک به دو میـلیون تـن کـالا از طـریق بندرعباس به دیگر مرزهای کشور ترانزیت شده است.

باقر جوان بیشترین کالاهای ترانزیتی از مرز بندرعباس را مواد سوختی، انواع ترکیبات شیمیایی، کالاهای ساختمانی، لوازم خانگی و انواع پنبه برشمرد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان همچنین مرزهای پرویزخان، بازرگان و شهید باهنر  را دیگر مرزهایی نام برد که در جایگاه های بعدی ترانزیت ورود کالا به کشور قرار دارند و 73 درصد از حجم کل ترانزیت کالا در کشور از طریق مرزهای نام برده شده صورت می گیرد و تنها 27 درصد متعلق به سایر مرزهای کشور است.

این مقام مسوول به میزان ترانزیت کالا در کشور اشاره کرد و گفت: آمار و اطلاعات جمع آوری شده حاکی از این است که طی 7 ماهه نخست سال 96، 5405  هزار تن کالاهای مصرفی و مواد نفتی از کشورترانزیت شده است ، که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل 23 درصد افزایش داشته است.

وی کریدور جنوب به شمال را یکی از مهمترین کریدورهای بین المللی برشمرد که از مرز بندرعباس و استان هرمزگان گذر می کند و قاره آسیا را به اروپا متصل و نیازهای مواد اولیه کشورهای آسیای شمالی و اروپا را فراهم می کند.

ترکمنستان، قزاقستان، گرجستان، آذربایجان، ارمنستان، روسیه، ازبکستان و ترکیه مقاصد کالاهای تزانریتی از کشورمان است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج