استاندار در جلسه شورای عشایری استان با حضور رئیس سازمان امور عشایری کشور گفت: تقویت پیوند میان روستاییان و عشایر منجر به افزایش تولید و رفاه اقتصادی هر دو قشر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان،  مصطفی سالاری در این جلسه که در سالن شهید انصاری استانداری برگزار شد با اشاره به اینکه عشایر گیلان مزیت و ظرفیت بالایی برای استان محسوب می‌شوند، افزود: بررسی آمار دقیق جمعیت عشایری منجر به شناسایی اولویت نیازهای عشایر استان و برنامه‌ریزی‌های صحیح می‌شود.

وی اظهار داشت: برای ارتقای خدمات عمرانی و تسهیلات معیشتی متناسب با عشایر نیازمند آمار صحیح با موقعیت های جغرافیایی مشخص هستیم.

وی رسیدگی به وضعیت فرزندان عشایر به ویژه دانش‌آموزان را بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: برای ارتقای سواد، ارائه امکانات لازم و سطح تحصیلات این عزیزان باید تلاش‌های مضاعفی صورت گیرد.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت جلوگیری از تغییر ساختار و بافت عشایری تأکید و تصریح کرد: در ارائه خدمات و امکانات به گونه‌ای عمل شود که ماهیت و هویت زندگی عشایری تغییری پیدا نکند و شکل روستایی به خود نگیرند تا در کنار روستاهای قوی، عشایری توانمند داشته باشیم.

وی بر بررسی و رفع مشکلات اولویت دار شهرستانهای عشایرخیز توسط فرمانداران تأکید کرد و گفت: عشایر، اثربخشی بالایی در تامین تولیدات دامی استان دارند که برای ارتقای وضعیت اقتصادی خانوارهای عشایری باید اقدامات لازم انجام شود.

سالاری بر تقویت بین روستاها و جمعیت عشایری تاکید و تصریح‌کرد: در حال حاضر روستاها و عشایر گیلان پیوند مناسبی دارند و تقویت این پیوند منجر به افزایش تولید و رفاه اقتصادی هر دو قشر می‌شود.

استاندار گیلان با بیان اینکه توسعه بخش گردشگری گیلان از اولویت‌های کاری استان محسوب می‌‌شود، افزود: گردشگری روستایی و عشایر گیلان می‌تواند در تقویت این بخش بسیار موثر باشد.

وی گفت: در صورت تعریف درست شاخص‌ها در بخش‌های مختلف عشایری گیلان، می‌توان شاهد افزایش روزافزون بازدید گردشگران از بخش‌های عشایری گیلان باشیم.

نماینده عالی دولت در گیلان ایجاد پیوند میان محل عرضه محصولات عشایر با بازارچه های روستایی را بسیار ضروری دانست و اظهار داشت: در جهت ساماندهی سکونتگاه های عشایری، پروانه های چراگاه، آب شرب و دیگر مشکلات موجود کارگروهی به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تشکیل می شود.

وی با بیان اینکه مدیران دستگاه های اجرایی برای تحقق اهداف نظام در موضوع عشایر اهتمام ویژه داشته باشند، افزود: بنای ما بر این است تا با گامهای حساب شده وضعیت عشایری گیلان را بهبود بخشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج