رضایی در سخنان خود اضافه کرد: برگزاری 31 رزمایش، 14 همایش و نمایشگاه، 26 جلسه با 171 مصوبه، 105 مورد بازدید و 193 دوره آموزشی تخصصی و عمومی از جمله فعالیت های حوزه پدافند غیرعامل در شهرهای استان بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، محمد رضایی در کنفرانس مطبوعاتی در جمع خبرنگاران استان کردستان که به مناسبت هفته پدافند غیرعامل برگزار شد، اظهار کرد: سه اصل سرمایه و دارایی‌ها، تهدیدات، صیانت و پاسداری از منابع در مقابل تهدیدات احتمالی در حوزه پدافند غیرعامل از اصول حائز اهمیت هستند.

وی با تقسیم بندی تهدیدات به دو نوع طبیعی و عمدی، افزود: تهدیدات طبیعی را حوزه مدیریت بحران ساماندهی و رسیدگی می‌کند اما تهدیدات انسان ساخت و عمدی در حوزه پدافند غیرعامل قرار دارند.

مدیرکل پدافند غیرعامل کردستان با بیان اینکه تهدیدات امروزی بسیار هوشمند و به روز شده‌اند، عنوان کرد: در حدود 20 سال گذشته تهدیدات سایبری وجود نداشت اما امروزه بسیار زیاد شده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ایران در حوزه پدافند غیرعامل دیرتر از سایر کشورهای جهان وارد عمل شده و این حوزه یک حوزه نوپاست در کشورمان، گفت: اما خوشبختانه امروز ایران در حوزه پدافند غیرعامل پیشرفت‌های خوبی کرده و در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آموزشی، اسناد بالا دستی، میان دستی و پایین دستی، سند چشم انداز 20 ساله و برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم توسعه هم این حوزه مورد توجه قرار گرفته است.

رضایی با اشاره به اینکه در قانون بودجه امسال هم حوزه پدافند غیرعامل مورد توجه قرار گرفته است، تصریح کرد: پس از شکل گیری سازمان پدافند غیرعامل در کشور، ادارات پدافند غیرعامل هم در استان‌ها تشکیل شدند که در استان کردستان 11 کارگروه تخصصی و 2 قرارگاه زیستی و سایبری در زیرمجموعه اداره پدافند غیرعامل مشغول به فعالیت هستند.

برگزاری 31 رزمایش در حوزه پدافند غیرعامل در کردستان

وی ادامه داد: برگزاری 31 رزمایش، 14 همایش و نمایشگاه، 26 جلسه با 171 مصوبه، 105 مورد بازدید و 193 دوره آموزشی تخصصی و عمومی از جمله فعالیت های حوزه پدافند غیرعامل در شهرهای استان بوده است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان کردستان همچنین به تشکیل انجمن علمی پدافند غیرعامل استان با حضور 10 نفر از صاحب نظران، کارشناسان و اساتید دانشگاهی اشاره کرد و افزود: تفاهم‌نامه‌ای‌هایی هم با جهاد دانشگاهی و اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در این راستا منعقد شده است.

وی با بیان اینکه از ششم تا 12 آبان ماه هر سال به عنوان هفته پدافند غیرعامل نامگذاری شده است، اعلام کرد: برنامه‌های متنوعی برای این هفته در استان تدارک دیده شده است که برگزاری رزمایش و همایش، بازدید از مراکز ثقل شهری، حضور در مدارس و ارائه آموزش‌های لازم برای آشنایی بیشتر دانش آموزان با مقوله پدافند غیرعامل، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و همچنین سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه مسئولان این حوزه از جمله مهمترین برنامه ‎ های این هفته است.

رضایی هدف از برگزاری این برنامه‌ها را اطلاع رسانی و آگاه سازی و همچنین بررسی میزان آمادگی دستگاه‌ها و هماهنگی آنها در مواقع بحران احتمالی عنوان کرد و گفت: اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم، قشر جوانان و نوجوانان و دانش آموزان نقش بسیار موثری در پیشبرد اهداف پدافند غیرعامل دارد.

طرح جامع مطالعاتی پدافند غیرعامل در کردستان انجام می‌شود

وی در ادامه به انجام مقدمات طرح جامع مطالعاتی پدافند غیرعامل در استان نیز اشاره و بیان کرد: حدود 250 میلیون تومان تومان اعتبار برای طرح در نظر گرفته شده است که در حال حاضر مشغول رایزنی با چندین شرکت هستیم که اگر به توافق برسیم وارد فاز قرارداد و انجام طرح خواهیم شد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان کردستان همچنین عنوان کرد: 120 جامعه هدف را در استان تعیین کرده‌ایم که برای هر کدام باید برنامه خاصی طراحی شود.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی، مبنی بر میزان آمادگی مراکز ثقل شهری استان در حوزه پدافند غیرعامل، تصریح کرد: سال گذشته مراکز ثقل شهری استان را شناسایی و به دستگاه‌ها اعلام کردیم، نقاط ضعف و قوت این مراکز احصا و به اطلاع مدیران رسیده است که در این راستا باید نکات لازم را لحاظ کنند.

رضایی در پایان خاطرنشان کرد: کردستان یک استان مرزی است و تهدیدات خاص و متناسب با وضعیت مرزی بودن خود را دارد که با سایر استان‌های کشور متفاوت است؛ متناسب با این وضعیت، تهدیدات شناسایی و برای آنها برنامه ریزی می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج