خدانظر دریکوند در نشست خبری با خبرگزاری‌های استان لرستان، گفت: پیگیری‌هایی صورت گرفته تا اردوگاه 47 هکتاری آیت‌الله کمالوند خرم‌آباد، ملی شود.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، مدیرکل آموزش و پرورش استان در نشست خبری با خبرگزاری‌های لرستان، از جزئیات دیدار با رئیس و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی سخن گفت.

خدانظر دریکوند در این نشست خبری، تصریح کرد: درپی سفر رئیس و اعضای کمیسیون مجلس شورای اسلامی به خرم‌آباد، مشکلات پیش روی دستگاه تعلیم و تربیت لرستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در خصوص رفع بسیاری از مسائل، راه‌کارهای مناسب ارائه و تصمیماتی اتخاذ شد که امیدواریم در پیشبرد اهداف وزارت آموزش و پرورش دولت تدبیر و امید تاثیرگذار باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان، افزود: با توجه به اینکه سرگرمی، یکی از عناصر تاثیرگذار در زندگی انسان و یکی از عوامل مهم در جلوگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی در بین کودکان، نوجوانان و جوانان به حساب می‌آید، لذا دو طرح مورد بررسی قرار گرفت که یکی از آنها، تجهیز و مقاوم‌سازی کانون فرهنگی و تربیتی ادب شهرستان خرم‌آباد و دیگری ملی کردن اردوگاه دانش‌آموزی آیت‌الله کمالوند بود.

وی، ادامه داد: تجهیزات کانون فرهنگی و تربیتی ادب، تجهیزاتی فرسوده و قدیمی است که باید بروزرسانی شود، از طرفی، بحث مقاوم‌سازی ساختمان این مجموعه تربیتی نیز یکی از دغدغه‌های دستگاه تعلیم و تربیت لرستان بود که در این جلسه مطرح شد و امیدواریم به‌زودی تجهیز و مقاوم‌سازی این مجموعه آغاز شود.

دریکوند، افزود: در خصوص اردوگاه دانش‌آموزی آیت‌الله کمالوند خرم‌آباد نیز مسائلی مطرح شد تا با توجه به اینکه این مجموعه 47 هکتاری در ایام مختلف میزبان دانش‌آموزان کشور به‌ویژه راهیان نور است، به یک اردوگاه ملّی تبدیل شود.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان در تشریح هدف از تبدیل این مجموعه آموزشی رفاهی به یک اردوگاه ملی، گفت: با تبدیل این اردوگاه استانی به یک اردوگاه آموزشی رفاهی ملّی، بی‌شک وضعیت خدمت‌رسانی در آن متفاوت خواهد شد چرا که ردیف اعتباری سالانه برای آن در نظر گرفته خواهد شد و در آینده، دانش‌آموزان سراسر کشور و کاروان‌های راهیان نور، از خدمات مطلوب‌تری نسبت به گذشته بهره‌مند خواهند شد.

وی، تجاری‌سازی مدارس به قصد درآمدزایی را یکی از راه‌کارهای توسعه مراکز آموزشی استان برشمرد و تصریح کرد: در بسیاری از استان‌های کشور، بحث تغییر کاربری بخشی از فضای آموزشی صورت گرفته و ما نیز در آموزش و پرورش لرستان موفق به اخذ مجوز لازم برای تغییر کاربری 230 مدرسه شده‌ایم، لذا در انتظار نظر نهایی کمیسون ماده پنج و شورای عالی معماری و شهرسازی هستیم تا با حمایت شهرداری‌ها، در راه توسعه هرچه بیشتر فضاهای آموزشی استان اقدام کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان در ادامه، گریزی به فارغ‌التحصیلان مراکز آموزشی به‌ویژه هنرستان خوارزمی خرم‌آباد زد و گفت: هدف ما در آموزش و پرورش، تربیت پزشک و مهندس نیست بلکه تربیت آینده‌ساز استان لرستان و کشور است. در همین راستا، با بهره‌گیری از فضا و کادر آموزشی مناسب در هنرستان خوارزمی خرم‌آباد، خوشبختانه همه فارغ‌التحصیلان این هنرستان جذب بازار کار شده و در حال حاضر مشغول به کسب درآمد و فعالیت هستند و این مهم، یعنی تحقق شعار ما می‌توانیم.

دریکوند، در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری موج مبنی بر اینکه، طبق اعلام نظر نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در سفر به خرم‌آباد، فضای مدارس ایران رقابتی نیست و این به زیان کشور است، گفت: ما آنقدر در پی بالا بردن سطح علمی دانش‌آموزان هستیم که فراموش کرده‌ایم پدر و مادر تربیت کنیم. دانش‌آموزان امروز، آینده‌سازان این سرزمین هستند و صرف بالابردن سطح علم، نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود.

وی ادامه داد: مردان و زنان آینده این سرزمین، از طریق آموزش و پرورش می‌موزند که چگونه نقد کنند و چگونه نقدپذیر باشند. در آموزش و پرورش است که می‌شود نگاه مثبت به هویت ملی را در دانش‌آموزان تقویت کرد. در مدارس است که دانش‌آموزان می‌موزند تا قدرت نه گفتن به ناهنجاری‌ها در وجود خود نهادینه کنند. از این رو به عقیده من، ایجاد شرایط رقابتی و تقسیم بندی مراکز آموزشی به غیر انتفاعی و مشارکتی و غیره و ذلک ما را از تربیت آینده‌ساز دور می‌کند.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان در پایان سخنان خود به ایجاد سامانه انتخاب و انتصاب مدیران مدارس اشاره و تصریح کرد: به جهت اصلاح شیوه‌نامه‌های پیشین انتصاب مدیران مدارس و مراکز آموزشی، مقرر شده که از این پس، کاندیداهای واجد صلاحیت مدیریت بر مدارس، در سامانه مورد نظر ثبت‌نام کرده و پس از مصاحبه تخصصی و تایید نهایی، لیست چند نفره‌ای از ثبت‌نام کنندگان احراز صلاحیت شده به رئیس اداره آموزش و پرورش منطقه تحویل و در نهایت، رئیس مذکور از میان افراد تایید شده، یک نفر را به عنوان مدیر مدرسه انتخاب و معرفی می‌کند.

دریکوند، افزود: این طرح از سال آینده در ادارات کل آموزش و پرورش و ادارات شهرستان‌ها اجرایی خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج