مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از آغاز تدوین طرح جامع ویژه حفاظت از بافت تاریخی روستای ابیانه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان ، فریدون اللهیاری اظهار داشت: روستای تاریخی ابیانه یکی از منحصر به فرد ترین بافت‌های تاریخی را در میان روستاهای کشور به خود اختصاص داده و واجد ارزش های منحصر به فرد فراوانی است به گونه‌ای که هم اینک این روستا نامزد ثبت در فهرست میراث جهانی قرار گرفته است.

وی افزود: تدوین طرح‌های جامع و اسناد بالادستی نقش اساسی در حفاظت از بافت‌های تاریخی ایفا می‌کند، لذا با توجه به اینکه در زمینه حفاظت از بافت‌های تاریخی کشور، ارگان‌ها و نهادهای متعددی موثر می‌باشند، بنابراین تهیه و تدوین طرحی که با در نظر گرفتن تمامی قواعد و قوانین میراثی و قواعد سایر ارگان‌ها هماهنگ بوده و به سندی جامع برای همگان تبدیل شود بسیار مفید و ضروری خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح کرد: با در نظر گرفتن مجموعه ارزش‌های تاریخی و فرهنگی روستای تاریخی ابیانه، تهیه طرح جامع و ویژه برای حفاظت از بافت این روستا با درخواست اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در دستور کار شورای عالی معماری و شهرسازی کشور قرار گرفته است تا به این ترتیب با تدوین این طرح حفاظتی، گامی ارزشمند در راستای حفاظت از این روستای تاریخی برداشته شود.

وی درباره روند تدوین سایر طرح های حفاظتی این روستا بیان کرد: خوشبختانه تا کنون مطالعات ارزشمندی با محوریت پژوهشکده میراث فرهنگی کشور، اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان و پایگاه ملی ابیانه تهیه شده که این طرح‌ها مبنای تدوین طرح جامع و ویژه کشوری قرار خواهد گرفت، با این وصف با تکیه بر طرح‌های تدوین شده پیشین، مطالعاتی در حوزه‌های مختلف شناخت و حفاظت بافت تاریخی در تکمیل این طرح در دستور کار شورای عالی معماری قرار می‌گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان درباره سایر ویژگی‌های این طرح جامع عنوان کرد: در این طرح جامع، حریم منطقه فرهنگی ابیانه به روز رسانی شده و این طرح پس از تدوین در پرونده ثبت جهانی این روستا برای ارائه به شورای جهانی ثبت قرار داده خواهد شد.

 

 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج