دادستان کل کشور با تأکید بر اینکه اگر خانم نامحرمی به طبیبی مراجعه کرد باید طبیب رعایت امانت‌داری کند، بیان کرد: اگر وزارت بهداشت و درمان پزشک زن در رشته‌های مختلف تربیت کند که بانوان به پزشکان مؤنث مراجعه کنند بسیار امر مطلوبی است.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمدجعفر منتظری در آخرین روز ششمین همایش سراسر طب و قضا که پیش از ظهر امروز در سالن همایش مرکز فقهی ائمه(ع) اطهار برگزار شد، اظهار داشت: اهمیت تصدی شغل پزشکی و موضوع طب و قضا دو موضوعی است که در این جلسه به آن می‌پردازم.

دادستان کل کشور با اشاره بر اینکه یک طبیب سلامت افراد و ناموس جامعه را در اختیار دارد، افزود: لحظه‌ای غفلت در امر پزشکی و یا تشخیص آن‌ها سبب اتفاقات جبران‌ناپذیری می‌شود.

وی با بیان اینکه پزشکان باید نکات اخلاقی را در حرفه خود مد نظر داشته و رعایت کنند، گفت: اسرار بیمار نزد پزشکان یک ودیعه و امانت است که نزد پزشکان سپرده می‌شود و پزشک جایز نیست آن را برملا کند چرا که ممکن است گاهی آبرو اشخاص در معرض خطر قرار بگیرد.

منتظری با تأکید بر اینکه اگر خانم نامحرمی به طبیبی مراجعه کرد باید طبیب رعایت امانت‌داری کند، بیان کرد: اگر وزارت بهداشت و درمان پزشک زن در رشته‌های مختلف تربیت کند که بانوان به پزشکان مؤنث مراجعه کنند بسیار امر مطلوبی است.

دادستان کل کشور گفت: پرونده‌های بسیاری در این موضوع وجود دارد که اگر پزشکان رعایت نکنند شأن جامعه پزشکی را پائین می‌آورد و منشأ آن عدم توجه به تقوای الهی است.

وی با اشاره به اینکه یک پزشک اگر به دنبال درمان بیمار خود باشد تمام توان خود را به کار می‌گیرد، بیان کرد: برخی اطبا تنها با ارتباط برقرار کردن با بیمار خود می‌تواند وی را معالجه کند.

منتظری عنوان کرد: این همایش تنها اگر یک خروجی داشته باشد کافی است و آن‌ هم افزایش دانش پزشکان است، هر چه شما پیش بروید بیشتر به اسرار آفرینش پی خواهید برد.

به گفته وی، موضوع بررسی چالش‌های مورد ابهام در موضوع پزشکی باید مستمراً مورد بررسی قرار بگیرد و باید سعی شود تا مسائل جدی در بین پزشکان و قضات تبادل‌نظر شود.

دادستان کل کشور با اشاره اینکه برخی گفته‌اند قانون با فقه تعارض دارد، تصریح کرد: با وجود شورای نگهبان که فقها در آن حضور دارند پس این موضوع صحیح نیست.

وی گفت: ابهامات و عدم شفافیت موجود در قوانین و نحوه اجرا ضعف‌هایی است که در قوانین وجود دارد که باید در این‌گونه همایش‌ها برطرف شود.

منتظری بیان کرد:کمیته‌ای که در سازمان پزشکی قانون در موضوع رفع ابهامات فعالیت می‌کند باید تقویت شود چرا که یک امر مستمر و همیشه نیاز جامعه است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج