رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه یکی از قطب‌های تولیدات کشاورزی کشور است

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در گردهمایی مسوولان حوزه‌های نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان گفت: استان کرمانشاه به دلیل دارا بودن 946 هزار هکتار اراضی کشاورزی که حدود 700 هزار هکتار دیم و 246 هزار هکتار آبی بوده با پتانسیلی که در حوزه‌های مختلف دارد در اکثر حوزه‌های بخش کشاورزی قطب تولید است.

وی افزود: استان کرمانشاه دارای رتبه چهارم تولید گندم کشور، رتبه دوم تولید جو، رتبه اول تولید نخود، رتبه چهارم تولید چغندرقند، رتبه دوم در تولید ذرت دانه‌ای است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی توسعه گلخانه‌ها، ایجاد باغات مدرن، توسعه کشت‌های پاییزه همچون چغندرقند پاییزه، اجرای سیستم‌های نوین آبیاری را از اولویت‌های این سازمان برشمرد.

شهبازی با اشاره به اینکه در حوزه تولیدات دام نیز در کشور قطب تولید هستیم بیان کرد: 4 میلیون و 600 هزار واحد دامی در استان داریم که تولیدات این حوزه بیش از 450 هزار تن است.

وی تولیدات دامی استان را شامل تولید گوشت قرمز، تولید گوشت مرغ، شیر، عسل و تخم‌مرغ برشمرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در گوسفند نژاد سنجابی و اسب نژاد کرد در کشور از جایگاه ویژه‌ای برخورداریم تصریح کرد: در اسب نزاد کرد شناسنامه و تبارنامه آن را آماده کرده‌ایم که کار بزرگی در حفظ این نژاد است.

شهبازی به بیان اقدامات شاخص در حوزه کشاورزی استان پرداخت و گفت: به‌منظور کاهش مصرف آب در اراضی کشاورزی و افزایش بهره‌وری تاکنون در سطح استان در حدود 71 هزار هکتار از اراضی استان به سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار مجهز شده است.

وی پروژه مهار آب‌های مرزی را در استان 63 هزار هکتار بیان کرد که تحولی عظیم را در آبی کردن مزارع در مناطق گرمسیری استان ایجاد می‌کند.

شهبازی افزود: در پروژه مهار آب‌های مرزی 18 هزار هکتار از اراضی آماده بهره‌برداری است و 45 هزار هکتار نیز در دست اقدام است.

وی به ورود روش‌های نوین آبیاری در کشت‌های استان اشاره و خاطرنشان کرد: روش آبیاری تیپ در عمده کشت‌ها مانند گوجه‌فرنگی به‌کارگیری شده است.

شهبازی همچنین دو پروژه ایکاردا و سیمیت را در استان باعث افزایش عملکرد و حفظ اراضی کشاورزی برشمرد که در استان در حال اجرا هستند.

شهبازی بیان کرد: در پروژه ایکاردا عملکرد اراضی دیم بعد از 5 سال 25 درصد افزایش عملکرد خواهند داشت در پروژه سیمیت نیز سعی شده با انتقال آخرین یافته‌های تحقیقاتی کشاورزی حفاظتی در اراضی اجرا شود.

شهبازی افزود: خوشبختانه با اقدامات مناسبی که توسط حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در این سازمان انجام‌شده، سازمان جهاد کشاورزی در خیلی از اقدامات فرهنگی استان کرمانشاه همچون عفاف و حجاب، امربه‌معروف و نهی از منکر، اقامه نماز، کمیته روستایی و عشایری و عتاب و عالیات دستگاه برتر استان کرمانشاه معرفی‌شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج