فرماندار صومعه سرا در جلسه کمیته پسماند گفت: انباشت زباله های مناطق روستایی و مسافرین در حاشیه جاده ها، تخریب چهره شهرستان است.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، علی فتح الهی گفت: بر کسی پوشیده نیست که زباله ها چه بلایی می توانند سر محیط زیست و خانواده ها بیاورند.

فرماندار صومعه سرا ‌آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی، آلودگی منابع غذایی و بیماری دام و طیور را فقط جزیی از عواقب زباله ها دانست و تصریح کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات اساسی شهرستان انباشت زباله های مناطق روستایی و مسافرین در حاشیه جاده ها و تخریب چهره شهرستان است.

فتح اللهی با اشاره به تولید انرژی بوسیله زباله در کشورهای توسعه یافته افزود: این در حالی است که در کشور ما زباله به یک معضل تبدیل شده است.

فرماندار صومعه سرا از عدم اهتمام جدی ادارات و مردم در بحث تفکیک از مبدا زباله گله کرد و بیان کرد: در بازدیدی که از یک کارخانه کارتن سازی درشهرک صنعتی داشتیم مواد اولیه آن مواد کاغذی بازیافتی بود که برای بدست آوردن آن با مشکلات مختلفی مواجه بودند و این در حالی است که ۹۰ درصد زباله ادارات کاغذ و فراورده های کاغذی است.

فرماندار صومعه سرا اظهار داشت: شهرداران باید گزارشی واقعی از کارها و اقدامات انجام شده ارائه دهند تامشخص شود واقعا تفکیک زباله در شهرستان چند درصد است؟به چه نحوی صورت میگیرد؟چه آموزشهایی تاکنون انجام شده؟ و آیا برنامه هایی برای آینده دارند یا نه؟

وی در ادامه با اشاره به معضل حیوانات ناقل بیماری مانند سگها و... عنوان کرد: در مواقع خلوت و مکانهای کم تردد خطر حمله شغالها و سگ ها را به انسان داریم و در حال حاضر وجود بیش از حد این حیوانات شرایط بدی را در شهرستان رقم زده و از آنجایی‌که جان انسان برای ما ارزشمندتر از هرچیزی است باید اقدامات جدی در بحث ساماندهی و جمع آوری حیوانات ناقل بیماری انجام شود.

به گفته این مسوول باید تصمیمات درست واجرایی باتوجه به امکانات موجود اخذ شود و مشارکت تمام اقشار اعم از اصناف، دانش آموزان، فرهنگیان ،کشاورزان و... می تواند برای رفع این معضل کمک شایانی نماید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج