استاندار گلستان با اشاره به سفر قریب الوقوع وزیر ورزش و جوانان به گلستان گفت: در حوزه ورزش باید از بخش خصوصی، ماده ۵۳، ماده ۲۷ و واگذاری همه پروژه‌ها استفاده کنیم و نباید در ۴ سال آینده در این استان پروژه نیمه کاره ورزشی داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری موج، سیدمناف هاشمی ظهر امروز در نشست صمیمی با جامعه ورزش و جوانان استان گلستان اظهار داشت: در سال‌های اخیر اتفاقات خوبی همانند افزایش سرانه های ورزشی و تعداد ورزشکاران المپیکی استان در رخ داده اما این‌ها با توجه به ظرفیت و پتانسیل استان هنوز مطلوب نیست.

وی افزود: اعتبارات حوزه ورزش در برخی بخش‌ها 100 درصد و در برخی بخش‌های دیگر بیش از 100 درصد رشد پیدا کرده و از این پس باید تلاش کرد تا در بخش‌های ورزش قهرمانی و همگانی نیز این افزایش را شاهد باشیم.

استاندار گلستان تأکید کرد: هیچ کار فرهنگی با ارزش‌تر از این نیست که در یک شرایط سخت ورزشکاران ما با دیگران رقابت کرده و افتخارآفرینی کنند. این حرکت اررزشمند با پول و هیچ کار دیگری قابل مقایسه نیست.

گسترش ورزش همگانی

وی درباره گسترش ورزش همگانی در برخی کشورهای توسعه یافته اظهار داشت: در برخی از کشورها روزانه 70  درصد جامعه 30 تا 50 دقیقه به ورزش همگانی می‌پردازند اما متأسفانه در کشور بنا به دلایل مختلف نتوانسته‌ایم از این ظرفیت بهره ببریم.

هاشمی  با بیان اینکه توسعه ورزش در حل آسیب‌های اجتماعی نیز موثر است، گفت: درمان آسیب‌های اجتماعی تنها پول خرج کردن نیست، اگر اوقات فراغت جوانان را پر کنیم این آسیب‌ها کاهش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به محدودیت‌های اعتباری دولت اظهارداشت: در حال حاضر 33 درصد از بودجه عقب هستیم و کسری‌ها سبب می‌شود تا در حوزه توسعه اتفاقی رخ ندهد. به هیچ عنوان نباید تنها متکی به دولت باشیم، امکانات استان اگر بسیج شود می‌توانیم به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کنیم.

استاندار گلستان تأکید کرد: حوزه ورزش می‌تواند به اقتصاد کشور، سلامت جامعه و دیپلماسی جهانی هم کمک کند.

وی ادامه داد: نیاز است حوزه خیران در زمینه ورزش فعال شود، قانون هم اجازه داده که پروژه‌های نیمه کاره به خیرین واگذار شود. در استان‌های فارس، کرمان و اصفهان خیرین به اندازه کل اعتبارات دولتی هزینه می‌کنند. در یکی دو سال گذشته نزدیک به 300 پروژه به ارزش 300 میلیارد تومان با کمک خیرین در حوزه ورزش اجرا شد.

هاشمی درباره فعالیتش در مجمع خیرین ورزشی‌ساز گفت: مسئولیت من در این مجمع رسمی و اداری نیست، بلکه مسئولیت افتخاری است. تلاش می‌کنیم از این پس حداقل استانداران کشور را که الان عضوی از آنها هستیم، فعال کنیم.

وی افزود: درست است استان گلستان مانند برخی استان‌ها صنعت و تولید ندارد اما همین واحدهای موجود هم علاقه‌مند به حوزه ورزش هستند.

هاشمی با تأکید بر استفاده از همه ظرفیت‌های مالی خاطرنشان کرد: در حوزه ورزش باید از بخش خصوصی، ماده 53، ماده 27 و واگذاری همه پروژه‌ها استفاده کنیم. نباید در 3 چهارسال آینده در این استان پروژه نیمه کاره ورزشی داشته باشیم.

وی افزود: در استان گلستان باید به سمت ورزش برویم و محتوای ورزش نباید درگیر ساخت و ساز و اماکن باشد.

استاندار گلستان ادامه داد: خیلی از رشته‌ها در این استان پتانسیل خوبی دارد و تنها والیبال نیست. کشتی هم می‌تواند در این استان جایگاه خوبی داشته باشد، در بسکتبال و کبدی، ورزش‌های رزمی هم می‌توانیم وضعیت استان را در حوزه ورزش ارتقاء دهیم.

وی گفت: وقتی سدها و جزیره آشوراده را دیدم افسوس خوردم چرا این استان یکی از پایگاه‌های قایقرانی در کشور نیست.

هاشمی تأکید کرد: انتظارات از روسای هیئت‌ها تنها در حد اشغال کردن یک پست نیست، باید از ارتباطات خود در سطح کشور استفاده کنید، برخی از حامیان مالی را در سطح کشور می‌توانید پیدا کنید.

وی تصریح کرد: کمک‌های دولتی نمی‌تواند ورزش‌ها را احیاء کند. شهرداران و فرمانداران و ائمه جمعه باید به این حوزه ورود کنند. ما خیلی بتوانیم کار کنیم اعتبار 500 میلیونی هیئت‌ها را به یک میلیارد تومان برسانیم.

وی با اشاره به سفر قریب الوقوع وزیر ورزش و جوانان به استان گلستان اظهار داشت: قول می‌دهیم که همه ظرفیت‌ها را برای حوزه ورزش و جوانان بکار می‌گیریم. براساس قول وزیر ورزش وجوانان، وی قول داده تا یک‌ماه دیگر به گلستان سفر می‌کند.  هم‌چنین برخی از روسای فدراسیون‌ها نیز به استان می‌آیند و البته همه آنها قول همکاری بیشتر دادند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج