مدیرکل انتقال خون استان گیلان با دعوت از هموطنان برای اهدای پلاکت به روش فرزیس گفت: در حال حاضربه پلاکت گروه خونی AB نیاز است.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، احمد مرادی افزود: پلاکت جزء حیات بخش خون که برای بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان ضروری است، زودتر از سایر محصولات خونی از بین می‌رود، عمر کوتاهش به بیش از 3 روز نمی‌رسد و در همان شش ساعت اولیه پس از اهدا باید از سلول‌های خون جدا شود.

وی ادامه داد: نیاز به تازه بودن این محصول برای اثر بخشی درمانی سبب می شود که ذخایر این فرآورده بیش از بقیه کاهش یابد و همیشه نیاز به اهدای آن وجود داشته باشد.

مدیرکل انتقال خون گیلان با بیان اینکه بدون اهدای خون، پلاکت خون را می توان اهدا کرد افزود: دستگاه های پلاکت فرزیس براساس اندازه سلول و یا با استفاده از فیلترهای خاص، سلول های خونی را از هم تفکیک می کنند و این دستگاه ها پلاکت خون را بر می دارند و بقیه اجزای سلولی و پلاسمای خون را به فرد اهدا کننده بر می گرداند.

وی اظهار کرد: به شیوه جدا سازی پلاکت از خون اهدا کننده را پلاکت فرزیس می گویند که در این روش پلاکت به میزان خیلی بیشتری از روش تهیه پلاکت از کیسه های خون اهدایی تهیه می شود.

مرادی در مورد اهمیت تامین پلاکت برای بیماران توسط انتقال خون گفت: پلاکت زودتر از بقیه محصولات خونی از بین می رود، عمر کوتاهش به بیش از سه روز نمی رسد و پس از اهدای خون در همان 6 ساعت اولیه پس از اهدا باید از سلول های خون جدا شود.

مدیرکل انتقال خون گیلان با بیان اینکه پلاکت ها در کنترل خونریزی و انعقاد طبیعی خون نقش حیاتی و اساسی دارند گفت:  در بیماران تحت شیمی درمانی و لوسمی و بیمارانی که تحت پیوند مغز استخوان قرار می گیرند و نیز بیماری های خونریزی دهنده بیشترین استفاده را دارند.

وی با اشاره به دو روش تهیه پلاکت از خون های اهدایی و دریافت پلاکت از طریق دستگاه پلاکت فرزیس خاطرنشان کرد: از هر واحد خون اهدایی مردم یک واحد پلاکت تهیه می شود، ولی در روش پلاکت فرزیس با یک بار اهدای پلاکت، 6 تا هشت برابر روش اهدای خون عادی پلاکت تهیه می شود.

مرادی تصریح کرد:  پلاکت تهیه شده به روش پلاکت فرزیس خطر عوارض جانبی ناشی از گلبول های سفید خون مثل تب و شانس خطر انتقال بیماری های عفونی از اهداکننده های متعدد را کم می کند.

مدیرکل انتقال خون گیلان شرایط اهدای پلاکت را اینگونه بیان کرد : پلاکت اهدایی در روش پلاکت فرزیس طی دو تا سه روز بعد از اهدا در بدن جایگزین می شود.

وی ادامه داد: تمام شرایطی که برای اهدای خون لازم است برای اهدای پلاکت هم ضروری است، برای اهدای پلاکت، شمارش پلاکت فرد اهدا کننده نباید زیر 150 هزار عدد در میکرو لیتر باشد و اگر فردی خواست پلاکت اهدا کند نباید تا سه روز قبل از اهدای پلاکت داروهای ضد التهابی و آسپرین مصرف کند.

وی تعداد دفعات اهدای پلاکت در یک سال را 24 باراعلام کرد و افزود:  هر فرد سالم در کشور،مردان چهار بار و زنان سه بار در سال می توانند خون اهدا کنند در صورتی که اهدای پلاکت تا 24 بار در سال جایز است.

مدیرکل انتقال خون گیلان خاطرنشان کرد: در زمان حاضر مرکز انتقال خون استان  مجهز به 2 دستگاه پلاکت فرزیس هست که قادر خواهند بود پلاکت مورد نیاز بیماران را با بهترین کیفیت و با بهره گیری از مناسب ترین روش های ممکن تهیه و در اختیار نیازمندان به این ماده حیاتی قرار دهند.

مرادی تصریح کرد: دفعات اهدای مجاز پلاکت فرزیس برای فرد اهدا کننده پلاکت دو بار در هفته است و حداقل باید 48 ساعت بین دفعات پلاکت فرزیس فاصله در نظر گرفته شود و مدت نگهداری پلاکت در کیسه های مربوطه سه روز پس از تولید است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج