آیین عصر شعر «روز تنهایی» با رونمایی از کتاب مجموعه شعر «۶۴۱۰ روز تنهایی» سروده های خانم پونه نیکوی، شاعر فرهیخته گیلان زمین با حضور سعید بیابانکی و فریبا یوسفی از شاعران و منتقدان برجسته کشوری و همچنین جمعی از اهالی فرهنگ و هنر استان گیلان در تالار فرهنگی منطقه آزاد انزلی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، مجموعه شعر «۶۴۱۰ روز تنهایی» شامل ۳۰ اثر از عاشقانه های  هشت سال دفاع مقدس بوده  که در دو سال سروده و جمع آوری شده است و پیش از این سه مجموعه انار سبز،  زیتون سرخ در سال (۱۳۸۹)، دست های تو جوانه می زنند در سال (۱۳۹۱) و سر می گذارم به جنگل، گیلان بیابان ندارد در سال (۱۳۹۴) از خانم پونه نیکوی منتشر شده است که جوایز متعددی در جشنواره های ملی به خود اختصاص داده اند.

گفتنی است؛ سعید بیابانکی عضو شورای عالی شعر صدا و سیما، شورای سیاست گذاری جشنواره شعر فجر و عضو شورای شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تکیه بر نقاط قوت این کتاب، بیان خاطراتی از مادران جنگ و الهام گرفتن نام این کتاب از خاطرات همسر شهید سرلشگر آزاده، حسین لشگری گفت: من بارها با بخش های مختلف این مجموعه شعر منقلب شدم و گریستم و حتی به نظرم شعر پشت جلد این کتاب، از بهترین شعرهایی است که در چند سال اخیر خوانده ام و دقت نظر شاعر به عنوان یک زن، ساختن تصاویر و فضایی نو از جنگ و پاسخگویی به پرسش های بزرگ بشری در قالب یک کلمه ساده و با صنعت شاعرانه را ازنکات برجسته این کتاب دانست.

فریبا یوسفی، شاعر مجموعه شعرهای «تا روح تنهای تن‌ها» و «حالا تو» و برگزیده چهارمین دوره جایزه ادبی «پروین اعتصامی» که از منتقدین بوده  نیز در ادامه با بیان ویژگی های «۶۴۱۰ روز تنهایی» به عنوان کتاب تاثیرگذار پونه نیکوی گفت: این مجموعه یک ویژگی خاص داشت که از دید عاشقانه به موضوع جنگ نگاه کرد و در واقع نگاه به این موضوع متفاوت بود. روایت این اشعار گاه از دید یک زن به عنوان همسر، مادر و یا خواهر شهید است و گاه چشم انتظاری یک همسر و مادر عزیز مفقود الاثر و یا آلام یک همسر جانباز را به زبان شعر روایت می کند.

شعرخوانی شاعران مطرح استانی همچون رضا نیکوکار، آرش پورعلیزاده، مرتضی احمدی، مرضیه فرمانی، وحیده تقی پور و مهناز فرهودی نیز بخش دیگری از مراسم عصر شعر روزهای تنهایی بود.

لازم بذکر است در این مراسم معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی همراه با جمعی از مدیران این سازما، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان، شعرا و فرهیختگان حضور داشتند و در پایان مجید فاتحی معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد انزلی با اهدای لوح تقدیر از خانم پونه نیکوی، تجلیل به عمل آورد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج