مدیر خانه مطبوعات ایران با بیان اینکه کردستان پایلوت طرح ساماندهی نشریات سراسری شد، گفت: این طرح به منظور حمایت از نشریات محلی، فعالان رسانه‌ای و انسجام‌بخشی و نظارت درست و منطقی بر دفاتر نشریات سراسری در استان‌های مختلف کشور تدوین و اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، فردین کمانگر صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با انسجام پیش آمده در عرصه مدیریت بر فعالیت‌های مطبوعات در کشور و فعالیت‌های منسجم معاونت مطبوعاتی و استفاده از سامانه جامع رسانه‌های کشور شاهد اقدامات ارزنده‌ای در سال‌های اخیر برای حمایت از روزنامه‌نگاران و افرادی که شغل اصلی آن‌ها در این حوزه است صورت گرفته است.

وی افزود: عدم ساز و کارهای مناسب در خصوص راه‌اندازی دفاتر نمایندگی نشریات سراسری در استان‌های مختلف کشور و حضور افراد غیر رسانه‌ای در مدیریت این دفاتر شاهد صدمات بسیاری به عرصه اطلاع‌رسانی، شغل حرفه‌ای روزنامه‌نگاری و خبرنگاری در استان‌ها بوده و هستیم.

وی تصریح کرد: این روند با راه‌اندازی سامانه جامع رسانه‌های کشور و سامانه جامع خانه‌های مطبوعات در مسیر اصلاح پیش می‌رود.

مدیر خانه مطبوعات ایران با بیان اینکه طی چند هفته اخیر نامه‌ای از سوی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به استانداران کل کشور ارسال شده است، گفت: در این نامه ویژه فعالیت‌های خانه مطبوعات و افراد و رسانه‌هایی که از سوی معاونت مطبوعاتی رسمیت دارند تشریح شده است.

کمانگر با اشاره به اینکه استان کردستان از معدود استان‌هایی است که از وجود یک روزنامه محروم است، اظهار داشت: اما در کنار این محرومیت شاهد فعالیت بیشتری دفاتر نشریات سراسری در این استان هستیم که همین امر موجب نارضایتی چندین ساله فعالان رسانه‌ای در این استان و رسانه‌های محلی شده است.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات کردستان طرح ساماندهی نشریات سراسری را در این استان تدوین و به تصویب رساند و این طرح در قالب نامه‌ای رسمی به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شد تا اداره ارشاد نیز در این راستا همکاری لازم را انجام دهد.

کمانگر تصریح کرد: با اجرای این طرح هیچ‌کدام از فعالان در دفاتر نشریات سراسری شغل خود را از دست نخواهند داد، بلکه این عرصه انسجام بیشتری خواهد گرفت و تا دو سال آینده نیز برای افراد جدید پروانه فعالیت صادر نمی‌شود که این مهم به نفع افراد فعال در این عرصه است.

وی افزود: بر اساس این طرح هر فرد تنها می‌تواند نمایندگی دو روزنامه سراسری را داشته باشد و پروانه فعالیت برای بیش از دو نشریه سراسری در استان کردستان صادر نخواهد شد و این مهم مصوب اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات بوده و لازم الاجراست.

کمانگر با بیان اینکه خانه مطبوعات ایران از این اقدام خانه مطبوعات استان کردستان حمایت خواهد کرد، اظهار کرد: امیدواریم نتایج مثبت این طرح در چند هفته آینده موجب شود این طرح توسط دیگر خانه‌های مطبوعات کشور نیز اجرایی شود.

کمانگر خاطرنشان کرد: همچنین در این طرح به تشکیل کمیته انضباطی و اخلاقی خانه مطبوعات استان کردستان با حضور پنج نفر از فعالان رسانه‌ای استان اشاره شده است که این امر می‌تواند در راستای حفظ شأن فعالان رسانه‌ای و حمایت از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران استان تأثیرگذار باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج