رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه گفت: مرز سومار می‌تواند بخشی از خلأ ناشی از کاهش صادرات مرز پرویزخان را جبران کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، کیوان کاشفی گفت: با توجه به تحولات عراق و گسترش دامنه اختلافات بین اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق کاهش صادرات استان از مرز پرویزخان را در پی داشت.

وی گفت: این مرز درگذشته سهم 70 درصدی از صادرات استان به عراق را داشت که اخیراً به 40 تا 50 درصد رسیده بود و مابقی صادرات نیز از مرز خسروی، سومار و سایر بازارچه‌های مرزی صورت می‌گرفت و باید بخشی از صادراتی که از مرز پرویزخان انجام می‌شد به سمت مرزهای دیگر مانند سومار و خسروی سوق پیدا می‌کند.

وی مرز سومار را بهترین گزینه برای جایگزینی مزیت ازدست‌رفته مرز پرویزخان دانست و عنوان کرد: این مرز روند صادراتی خوبی دارد و حتماً باید آن را تقویت کنیم تا بخشی از خلأ مرز پرویزخان را پر کند.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه در درجه اول رسمی و شدن و سپس تکمیل زیرساخت‌ها ازجمله راه دسترسی را نیاز اصلی مرز سومار اعلام کرد و افزود: نباید فراموش کنیم که مرز سومار برخی از زیرساخت‌ها که در مرز پرویزخان وجود داشت ازجمله آزمایشگاه مواد غذایی و ... را ندارد و به‌علاوه در صادرات سوخت هم خیلی نمی‌توان در مرز سومار کار خاصی انجام داد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج