دبیر مرجع کنوانسیون حقوق کودک گفت: حقوق کودک باید به‌عنوان یک مطالبه قانونی مدنظر قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، مظفر الوندی دبیر مرجع کنوانسیون حقوق کودک در کارگروه تخصصی زنان و خانواده که در کرمانشاه، گفت: حقوق کودک در استان کرمانشاه بخشی مربوط به آینده‌نگری و برنامه‌های آینده و بخشی مشکلاتی است که در استان گریبان گیر کودکان است.

وی بابیان اینکه در مورد کودکان باید از نگاه صدقه‌ای، و عاطفی صرف پرهیز شود، گفت: حق کودک به‌عنوان یک مطالبه قانونی باید مدنظر قرار بگیرد نگاه حمایتی بستگی به حال‌وروز افراد دارد و متأسفانه بسیاری از تصمیم گیران و قانون‌گذاران این نگاه رادارند و شاید نتوانند تصمیم درستی گرفته شود.

الوندی با اشاره به اینکه برخی از حقوق کودک منشأ حقوق بشری دادند و مختص یک کشور و یا سرزمین نیست، گفت: رعایت غبطه و مصلحت کودکان و نوجوانان در کلیه تصمیمات دادگاه‌ها و مقامات اجرایی الزامی است.

وی بابیان اینکه دانش‌بنیان بودن تمامی اقدامات مربوط به کودکان در اولویت قرار بگیرد عنوان کرد: حدود ۲۱۶ آیه قرآن مستقیم و غیرمستقیم و ۳۰۰ روایت به موضوع کودک پرداخته است اما ما از این مقدار چقدر در دستور قضایی رعایت می‌کنیم مهم است.

الوندی تحلیل وضعیت کودکان استان را یکی از مسائل مهم عنوان کرد و گفت: باید ظرفیت‌های کودکان شناسایی شود و طبق آن اولویت‌ها برنامه‌ریزی‌های لازم به عمل آید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج