مدیرکل دفتر مراکز توان‌بخشی روزانه بهزیستی کشور از وجود یک‌ میلیون و 300 هزار نفر معلول در کشور خبر داد که حداقل یک تا چهار خدمت از بهزیستی دریافت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، زهرا نوع‌پرست اظهار کرد: در کل کشور یک‌میلیون و 300 هزار نفر معلول داریم که خدمات مختلفی را از بهزیستی دریافت می‌کنند.

وی تعداد مراکز ارائه خدمات به این جامعه هدف را حدود دو هزار مرکز اعلام کرد و ادامه داد: از این تعداد بیش از 1100 مرکز روزانه هستند و مابقی نیز به‌صورت شبانه‌روزی، ارائه خدمات در منزل و ... فعالیت دارند.

مدیرکل دفتر مراکز توان‌بخشی روزانه بهزیستی کشور یکی از مهم‌ترین خدماتی که توسط بهزیستی به معلولین ارائه می‌شود را تأمین وسایل و تجهیزات کمک توان‌بخشی دانست و یادآور شد: سال گذشته 35 میلیارد تومان وسایل کمک توان‌بخشی بین حدود 99 هزار نفر از افراد معلول توزیع شد.

نوع‌پرست عنوان کرد: اگرچه 35 میلیارد تومان رقم چندان چشمگیری نیست، اما این اعتبار نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

وی اعتباری که امسال برای تأمین وسایل کمک توان‌بخشی در نظر گرفته‌شده را حدود 55 میلیارد تومان برآورد کرد که پیش‌بینی می‌شود 120 هزار نفر بتوانند از این اعتبارات استفاده کنند.

مدیرکل دفتر مراکز توان‌بخشی روزانه بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: از این میزان 12 میلیارد تومان نیز مربوط به وسایل ارتوپدی فنی (پروتز و اوروتز) است.

به گفته این مسئول، امسال اعتبار وسایل بهداشتی که سهم قابل‌توجهی را به خود اختصاص می‌داد نیز جداشده و سرانه 700 هزار تومان برای هر نفر در وسایل بهداشتی در نظر گرفته‌شده که در دل همین 55 میلیارد تومان است.

نوع‌پرست مهم‌ترین مشکل در حوزه تأمین وسایل کمک توان‌بخشی را تحت پوشش بیمه نبودن آن‌ها عنوان کرد و افزود: این امر باعث می‌شود برخی افراد پشت نوبت بمانند که البته اولویت ما نیز با توزیع وسایل کمک توان‌بخشی برای کودکان است.

وی معتقد است، اگر قانون جامع حمایت از معلولین بازنگری شود می‌توان امیدوار بود که این خدمات توان‌بخشی و کمک توان‌بخشی تحت پوشش بیمه برود.

مدیرکل دفتر مراکز توان‌بخشی روزانه بهزیستی کشور در ادامه به فعالیت سه دفتر تخصصی در حوزه توان‌بخشی اشاره کرد که شامل دفتر توان‌بخشی مراقبتی و خدمات شبانه‌روزی، دفتر توان‌بخشی روزانه و توان پزشکی و دفتر فعالیت‌های رفاهی و اجتماعی است که هریک خدمات متعددی را به افراد معلول ارائه می‌دهند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج