خدانظر دریکوند، در اختتامیه مسابقات قرآنی آموزش و پرورش ناحیه یک شهرستان خرم‌آباد گفت: تربیت قرآنی زمانی ارزشمند است که در عملکرد و رفتار دانش‌آموزان متجلّی باشد.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، خدانظر دریکوند در مراسم اختتامیه مسابقات قرآنی آموزش و پرورش  ناحیه یک شهرستان خرم آباد، با اشاره به رویکرد پرورشی در تعلیم و تربیت گفت: نگاه محدود و بسته به مسائل تربیتی، ظلم مضاعفی است که می تواند آسیب زا باشد.

وی تربیت انسان خودباور و خداباور  را آرمان نهایی نظام تعلیم و تربیت ذکر کرد و افزود: ما می خواهیم انسان هایی را تربیت کنیم که از خوشحالی دیگران شادو از غم دیگران اندوهگین باشد  و حود را در خدمت جامعه‌ بداند و در این راستا تلاش کند.

دریکوند مبنای این نگرش را آموزه های قرآنی و دینی عنوان کرد و افزود:  باورهای دینی و اسلامی ما هم این رفتارها را تایید می کند

وی در ادامه لرستان را مهد تشیع و دفاع از قرآن و اهل بیت نامید و ادامه داد: اسلام  تنها دینی است  که با صراحت اعلام می کند معنویت و عبادت زمانی که در خدمت مردم‌ نباشد ، پذیرفته شده نیست و با خدمت به مردم و جامعه این عبادت  معنا پیدا می کند.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان در ادامه افزود : باید با برنامه‌های متنوع در حوزه‌های فرهنگی این تغییر را در انسان‌ها ایجاد کنیم تا یک شهروند مطلوب در جامعه اسلامی تربیت شود و همه تلاشمان نیز در این راستا است.

دریکوند با بیان اینکه تربیت صرفاً  وظیفه مربی پرورشی نیست، تصریح کرد: همه معلمان هم باید تلاش کنند در کنار آموزش به ساحت ها ششگانه تربیتی توجه داشته باشند و بین آموزش و  تپرورش ارتباط برقرار کنند.

وی خاطرنشان کرد: این تربیت باید به گونه‌ای باشد که انسان  تربیت شده آن بتواند سخنان مختلف را بشنود و بهترین سخن را انتخاب کند و بتواند تشکر، عذرخواهی و دیگر ‌رفتارهای انسانی را انجام دهد تا به یک شهروند مطلوب تبدیل شود.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان یادآور شد: انسانی که دچار خود بزرگ بینی و نیز خود کم بینی شود  ؛ دچار آسیب شده است و  زمانی تربیت ما اثر بخش است که بتوانیم انسان های واقع بین و واقع گرا را تربیت کنیم که  ضعف‌ها و قوت‌های خود را بشناسند.

دریکوند ادامه داد: جامعه واقع‌بین تاریخش را با ضعف‌ها و قوت‌هایش می‌شناسد و از آن‌ها استفاده می‌کند تا جامعه‌اش را توسعه دهد.

 وی تصریح کرد: جامعه که دچار خوکم بینی شود ، هویت خود را فراموش می کندو دچار تزلزل و انحراف می شود.

وی با اشاره به اینکه اگر  به حوزه پرورشی نگاهی سطحی شود،  ظلمی مضاعف صورت گرفته، تصریح کرد: هر حرکتی در آموزش و پرورش  فرایندی  تربیتی  دارد  و هر علمی‌ که آموزش داده می‌شود،  برای تغییر در  رفتار و نگرش دانش‌آموزان انجام می شود.

دریکوند در خصوص برگزاری مسابقات قرآن ، تاکید کرد: در سال تحصیلی گذشته بیش از 160هزار دانش آموز در مسابقات قرآنی شرکت کردند که نشان از اهتمام و توجه به مسائل تربیتی، دینی و قرآنی  در دستاه تعلیم و تربیت دارد.

وی، لرستان را دیار لاله های واژگون برشمرد و گفت: لاله‌های واژگون و شقایق‌های وحشی نمادی از شهدای سرافراز این سرزمین به حساب می آیند.

گفتنی‌است، در پایان این مراسم از چهره‌های برتر قرآنی، دانش‌آموزان و فرهنگیان برگزیده مسابقات قرآنی و مدیران موفق در عرصه قرآن با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج