انتظار می رود در اربعین امسال شمار ورودی و خروجی زوار سوگوار ایرانی و غیر ایرانی برای شرکت در آیین راهپیمایی اربعین از راه مرز مهران به حدود ۲٫۵ میلیون نفر برسد.

به  گزارش خبرگزاری موج از ایلام، سیدکمال الدین میرجعفریان با تشریح وضعیت جاده ارتباطی ایلام – مهران اظهار کرد: در حال حاضر تمام محور ارتباطی ایلام – مهران با همکاری دستگاه های اجرایی استان و با تلاش شبانه روزی پیمانکاران با پیشرفت فیزیکی مختلف در حال چهارخطه شدن و تبدیل به بزرگراه است، مقرر شده تا چند روز قبل از اربعین کار انجام شود و در جاهایی که تقاطع دارد پروژه جدید انجام نشود.

وی از ادامه تلاش های شبانه روزی برای تکمیل زیرساخت های این مسیر خبر داد و یادآور شد: با توجه به نزدیک تر شدن اربعین، اولویت با نقاط پر حادثه و گره های ترافیکی محور در این مسیر است و تا اربعین سال جاری این نقاط حذف شده و نقاط ذکر شده محور برای تردد زائرین آماده می شود.

وی تاکید کرد: از تونل آزادی تا پایانه مرزی مهران ۱۰۵ کیلومتر است که ۳۰ کیلومتر از این مسیر در سال‌های گذشته به بهره‌ برداری رسیده و ۷۵ کیلومتر از آن باقی مانده که حدود ۳۵ کیلومتر از آن برای اربعین امسال آماده ‌سازی و تحویل خواهد شد.

میرجعفریان از تکمیل مسیر ارتباطی صالح آباد تا ورودی کنجانچم به طول ۲۰ کیلومتر خبر داد و افزود: این مسیر هم اکنون بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که تلاش می شود تا ظرف چند روز آینده تقاطع های جدا در این مسیر تکمیل و به یکدیگر وصل شود.

وی از نصب پل فلزی در مسیر جاده جایگزین ایلام – مهران در محور ترشابه شهرستان ملکشاهی خبر داد و اضافه کرد: آسفالت تقاطع بان رحمان نیز آغاز شده و به زودی با تامین روشنایی در این مسیر این محور نیز تکمیل می شود.

مدیرکل راه و شهرسازی ایلام گفت: عملیات خاکی پل روگذر در ورودی شهر ایلام نیز در مراحل پایانی بوده و هم اکنون کار نصب نرده ها در این مسیر در حال انجام است.

وی از تکمیل و تجهیز پارکینگ های ورودی شهر مهران خبر داد و گفت: آسفالت پایانه برکت و پایانه بزرگ اربعین در ورودی شهر مهران در حال انجام است و ظرف چند هفته آینده سیستم روشنایی آن ها نیز تامین خواهد شد.

میرجعفریان با اشاره به اهمیت تونل قلاجه در سهولت در تردد زائران در ایام اربعین حسینی نیز گفت: افتتاح این تونل ضمن ایجاد کریدور جدیدی برای حمل ‌و نقل جاده‌ای در استان، مسیری مطمئن و ایمن برای مسافران به ویژه زائران عتبات عالیات فراهم می کند.

میرجعفریان با اشاره به اینکه در ایام اربعین سال جاری استفاده از این تونل ضروری است، افزود: کار روشنایی اضطراری تونل انجام شده است و در ایام اربعین زیربار ترافیک خواهد رفت.

روزانه به طور میانگین و در شرایط عادی نزدیک به ۶ هزار زائر ایرانی و عراق از این گذرگاه مرزی به دو کشور سفر می کنند.

امنیت بالا و نزدیکی به شهرها و مکان های مقدس و بغداد پایتخت عراق از مهم ترین عوامل استقبال زوار ایرانی عتبات عالیات عراق است.

هر سال در اربعین حسینی نزدیک به ۲ میلیون زائر سوگوار ایرانی و شیعه خارجی برای شرکت در راهپیمایی اربعین از مرز رسمی و بین المللی مهران راهی عراق می شوند.

انتظار می رود در اربعین امسال شمار ورودی و خروجی زوار سوگوار ایرانی و غیر ایرانی برای شرکت در آیین راهپیمایی اربعین از راه مرز مهران به حدود ۲٫۵ میلیون نفر برسد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج