رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان از دستگیری عاملان هک پروفایل شخصی خانم 25 ساله گیلانی در شبکه های اجتماعی موبایلی، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، سرهنگ ایرج محمدخانی گفت: در پی ارجاع یک فقره پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان لنگرود به دادخواهی خانم 25 ساله، مبنی بر هک پروفایل شخصی و انتشار عکس و فیلم خصوصی در شبکه های اجتماعی موبایلی، موضوع در دستور کار پلیس فتا قرار گرفت.

رئیس پلیس فتای استان گیلان با بیان اینکه با پی‌جویی‌های فنی و پلیسی، عاملان هک پروفایل شخصی و انتشار عکس و فیلم خصوصی خانم جوان گیلانی در شبکه های اجتماعی شناسایی شدند، تصریح کرد: متهمان 3 مرد 18 ، 25 و 28 ساله اهل و ساکن قزوین ، لنگرود و اردبیل بودند.

وی با اشاره به اینکه متهمان با توجه به ادله دیجیتال کشف شده به صراحت به بزه انتسابی خود اعتراف و به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان لنگرود معرفی و روانه زندان شدند، گفت: طبق ماده 17 فصل پنجم، هتک حیثیت و نشر اکاذیب، قانون جرایم رایانه ای، هر کس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی، صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

سرهنگ محمدخانی در پایان از شهروندان خواست، در انتخاب پیام رسان های موبایلی شرکت های بیگانه و استفاده از خدمات آن ها، محرمانگی و امنیت اطلاعات شخصی را جدی بگیرند، در ارتباط، انتشار و اشتراک تقوای رسانه ای را رعایت کنند.

وی افزود: امروزه جایگزین های خوبی برای انواع رسانه های اجتماعی توسط جوانان خوش فکر کشورمان طراحی و اجرا شده که هم نیاز کاربران را به خوبی برطرف می کند و هم خیال کاربران از امنیت و سلامت اخلاقی این شبکه ها راحت تر است.

سرهنگ محمد خانی با بیان اینکه شهروندان برای اعتماد و دوستی در فضای مجازی وسواس به خرج دهند تصریح کرد:  در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.irیا ایمیل این پلیس به نشانیGfata@police.irو شماره تماس 2182340 گزارش نمایند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج