امام جمعه قم گفت: مدیریت بحران یک فن و یک بیان است اما آنچه که امام سجاد علیه السلام و حضرت زینب سلام الله علیها در واقعه کربلا مدیریت کردند، یک نوع مدیریت الهی است که قابل خدشه نیست.

به  گزارش خبرگزاری موج از قم، آیت الله سیعدی در دیدار مدیران آستان مقدس حرم حضرت معصومه سلام الله علیها، با اشاره به اینکه فعالیت های مطلوبی در آستان مقدس اتفاق می افتد، اظهار داشت: فعالیت های آستان مقدس روز به روز در حال رشد بوده و این آثار و برکات نشان دهنده رشد و بالندگی است.

وی با بیان اینکه شهادت امام سجادعلیه السلام دارای جنبه های مصیبتی و مدیریتی است، افزود: کاروان اسرای کربلا بهترین قافله روزی زمین است زیرا در این کاروان امام سجادعلیه السلام، حضرت زینب سلام الله علیها و اولیاءالله حضور داشتند اما تاریخ گواهی می دهد که این بزرگان با چه وضعی به اسارت گرفته شدند.

آیت الله سعیدی بیان کرد: یک کاروان از آل الله باید از همه جهات مدیریت شود، هنوز لایه های این واقعه برای ما روشن نیست اما همین مقدار که ذکر شده، بسیار دشوار است.

وی خاطرنشان کرد: سرزمین شام، سرزمینی مجاور اروپا است و مرز اتصال سه قاره است، از آن سو معاویه سلطنت خود را در میان این سه قاره وضع کرد تا ذهن مردم را نسبت به انبیا عوض کند.

امام جمعه قم عنوان کرد: در برخی نقل ها وارد شده است که ۵۰۰ هزار نفر در هنگام ورود اهل بیت به شام، برای نظاره این حضرات در محل حاضر شدند.

وی با اشاره به اینکه این واقعه اسف بار سه پیامد مهم را به تاریخ ارسال کرد، ابراز کرد: نخستین پیامد، مدیریت پیامی بود که اهل بیت علیه السلام در این سفر به دنیا ارایه کردند، دومین پیام، چرایی اسارت اهل بیت و سومین پیام عزت مندی اهل بیت علیه السلام در حین اسارت بود؛ اهل بیت این جنبه های مهم را مدیریت کردند.

تولیت آستان مقدس حرم حضرت معصومه سلام الله علیها تصریح کرد: دشمنان ۴۰ سال انتظار می کشیدند که عقده های خود را بر سر یکی از فرزندان امام علی علیه السلام خالی کنند؛ مقابله با این عقده گشایی نیز نیازمند یک مدیریت عالی است؛ برای مدیریت این چنینی باید به مطالعه تاریخ پرداخت.

وی عنوان کرد: مدیریت بحران یک فن و یک بیان است اما آنچه که امام سجاد علیه السلام و حضرت زینب علیه السلام در واقعه کربلا مدیریت کردند، یک نوع مدیریت الهی است که قابل خدشه نیست.

آیت الله سعیدی بیان کرد: بر اساس تجربه های تاریخی مقام معظم رهبری کشور ما را در این شرایط مدیریت می کند؛ دشمنان می خواستند سپاه پاسداران را در لیست تروریست ها قراردهند ولی با مدیریت نظام و مقام معظم رهبری نتوانستند این کارها را انجام دهد؛ باید قدردان این مدیریت باشیم.

وی تفرقه میان مسلمانان را از اهداف دشمن خواند و خاطرنشان کرد: نباید اجازه دهیم که وحدت و انسجام در بین مسلمانان از بین برود؛ دشمن می خواهد بین مسلمانان تفرقه ایجاد کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج