معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: سوانح و حوادث علت مرگ ۲۷ درصد از کودکان زیر پنج سال در هرمزگان است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، غلامعلی جاودان در همایش یادمان قربانیان حوادث ترافیکی و پیشگیری از سوانح کودکان در بندرعباس، با بیان اینکه جمعیت زیر پنج سال هرمزگان بیش از ۲۰۰ هزار نفر است، اظهار داشت: شایع‌ترین حوادث ترافیکی کودکان، تصادف کودکان پیاده با وسایل نقلیه است.

وی افزود: غرق شدگی در تشت آب و سطل و مسمومیت ناشی از مصرف متادون نیز از شایع‌ترین علت‌های مرگ و میر کودکان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: سوانح و حوادث علت مرگ ۲۷ درصد از کودکان زیر پنج سال در هرمزگان است.

وی گفت: میزان مرگ و میر در کودکان زیر پنج سال استان هرمزگان، حدود ۶شش نفر به ازای هر هزار کودک است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی هرمزگان نیز در این همایش بیان داشت: سال گذشته بیش از ۲۰ کودک زیر ۱۰سال در حوادث ترافیکی و جاده‌ای هرمزگان جان باختند که بیشتر این کودکان سرنشینان موتورسیکلت یا عابران پیاده بوده اند.

سرهنگ محمد باقر سلیمی افزود: ایمن‌سازی اطراف مدارس، رعایت سرعت مطمئنه، بستن کمربند ایمنی، استفاده از صندلی ویژه کودک و رعایت ممنوعیت نشستن کودکان زیر ۱۲ سال در صندلی جلو خودرو، نقش مهمی در کاهش حوادث ترافیکی برای کودکان دارد.

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان هرمزگان نیز در این همایش گفت: در شش ماه اول سال بیش از هزار و ۹۰۰ کودک به اورژانس منتقل شده اند، که نزدیک به ۵۰۰ نفر از آن‌ها زیر پنج سال بوده اند.

امیرحسین اسدی افزود: اکنون در ۱۹ درصد از تخت‌های آی سی یو بیمارستان‌های استان کودکان بستری هستند.

آموزش عملی احیای کودکان دچار خفگی وهمدردی نمادین با دو نفر از آسیب دیدگان حوادث ترافیکی از دیگر برنامه‌های این همایش بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج