معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت : سند ملی درسی تدوین شده تا بر مبنای آن تغییر در نظام آموزشی و تحقق سند تحول بنیادین انجام شود.

به گزارش خبرگزاری موج، علی زرافشان عصر امروز در کارگروه سرگروه‌های آموزشی گلستان اظهار داشت: ما در جهت تحول در نظام آموزش و پرورش در جهت کیفی کردن آموزش هستیم و در این راستا تحول در مدرسه را برنامه‌ریزی کرده‌ایم و این تحول در همه عناصر پیش‌بینی شده است.

وی تاکید کرد: در این رویکرد جدید که به نام برنامه ملی درسی یادگیری نامگذاری شده، تحول در تمام عناصر دیده شده است.

نظام آموزش و پرورش در جهت کیفی کردن آموزش

زرافشان خاطر نشان کرد: در این سند یک معلم در ساخت ومحقق شدن یادگیری نیاز به نقشه دارد که در قالب  برنامه درسی است که در سند تحول بنیادین این دیده شده که در آن در کنار برنامه فطرگرایی توحیدی عناصر رویکرد هم توجه شده و برای هر یک ازاین عناصر نقش ویژگی تعریف شده است.

معاون متوسطه وزیر آموزش وپرورش اظهار داشت :دانش‌‎آموز، معلم، مدیر، محیط اطراف همه عناصر این برنامه ملی هستند که نقش برای آنها تعریف شده و هم‌افزایی آنها سبب تحول می‌شود.

زرافشان با بیان اینکه در این برنامه ملی تحول در کلاس انجام نمی‌شود بلکه از محیط استفاده می شود افزود:محیط‌های یادگیری وتنوع محیطی تاثیر به سزایی در یادگیری دانش‌آموزان دارد حتی محله و مسجد همه در این سند ملی گنجانده شده که می‌تواند به یادگیری دانش‌آموزان کمک کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در این فرآیند در کنار محیط و عناصر تنوع منابع یادگیری هم در نظر گرفته شده که از کتاب درسی، کمک درسی، اینترنت وراهنما معلم را شامل می‌شود و منبع آموزشی صرفا کتاب نخواهد بود و منافع اطراف کمک به یادگیری دانش‌آموزان می‌کنند تا فهم درسی در دانش‌آموزان غنی‌تر باشد.

رویکرد جدید که به نام برنامه ملی درسی یادگیری نامگذاری شده

زرافشان تاکید کرد: همچنین در این رویکرد ما در یادگیری و یاددهی دچار تحول شده‌ایم و از طرح‌های مانند همیار معلم برای آموزش استفاده می‌کنیم چرا که معتقدیم باید ارزشیابی از حالت کاغذی باید خارج شود چرا که ارزشیابی جزئی و تابعی از روش‌های یادگیری  است که آنها را تغییر دهیم ارزشیابی هم تغییر می‌کند.

وی تصریح کرد: معلمان در این برنامه درسی معلم برنامه‌ریز هستند چرا که در کتاب درسی همه چیز گنجانده نشده باید معلمان به اقتضائات زمان به دانش آموزان یاد دهند همان‌گونه که امسال در آغاز سال تحصیلی دو رویداد دفاع مقدس و محرم را داشتیم و در کتب درسی نبود اما معلمان ما با علم و برنامه‌ریزی خود این تحول را  برای دانش‌آموزان معرفی کردند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج