نماینده سابق مردم تهران در مجلس گفت: در بخش اقتصادی و حقوقی نیز با مشکل رو به رو هستیم و به جرات می‌توان گفت که عوامل بیرونی در تیم مذاکره‌کننده دخالت داشتند.

به گزارش خبرگزاری موج، حمید رسائی عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: امروز در شرایطی هستیم که پس از چند سال نتیجه دو دیدگاه در کشور در حال به ثمر نشستن است و خودش را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: با روی کار آمدن دولت آقای روحانی، شاهد تفاوتی در نگاه دولت روحانی با دولت‌های سی و چند ساله هستیم و رفتار برخی مسئولان که سبب اعمال فشار بیشتر استکبار شده و عدم توانایی مسئولان در مذاکرات بین‌المللی که به جای مذاکره در حال بیانیه خواندن است و ریشه این نگاه در تبرئه جریان استکبار بود.

رسائی افزود: هر چه در طول این چند سال تذکر داده شد که آنها با اصل و اساس ما مخالفند و به دنبال تغییر اصل و اساس ما هستند و در راس آن مقام معظم رهبری به همراه نخبه‌های جامعه این تذکرات را به دولت ارائه می‌کردند.

وی تاکید کرد: امروز برای آحاد جامعه مشخص شده که تیم مذاکره‌کننده در گذشته خوب دفاع کرده و مشکل طرف مقابل، استفاده از انرژی هسته‌ای نبوده و هسته‌ای یک بهانه است.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس یادآور شد: ما شاهد بودیم که جمهوری اسلامی همه تعهدات خود را حتی یک‌جانبه و عجولانه عمل کرد و دیدیم که مذاکرات و توافق‌نامه مبهم بدون ضوابط بین‌المللی بسته شده که طرف مقابل می‌تواند هر سوء استفاده‌ای کند.

وی گفت: برخی‌ها به دنبال بزک کردن این تفاهم‌نامه پرابهام هستند که مردم را منتظر نگه می‌دارند و ادبیات نامناسبی بر علیه منتقدان به کار می‌گیرند.

رسائی به حکم جاسوسی و 5 سال حبس یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده اشاره کرد و گفت: در بخش اقتصادی و حقوقی نیز با مشکل رو به رو هستیم و به جرات می‌توان گفت که عوامل بیرونی در تیم مذاکره‌کننده  دخالت داشتند.

وی گفت: براساس مکانیزم برجام، جمهوری اسلامی حتی یک بار هم اعتراض نمی‌کند و آقای لاریجانی به صراحت بیان می‌کند که روح برجام خدشه خورده و برخورد شدید خواهیم کرد اما هیچ برخوردی نمی‌کنند.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: افرادی که متن این برجام را به جمهوری اسلامی تحمیل کردند چند سال باید محکوم به حبس می‌شدند و در دولت اسبق مدیریت مذاکره در اختیار شورای عالی امنیت ملی بود و در این دولت به وزارت خارجه تحویل داده شد.

وی با بیان اینکه آن زمانی که در شورای عالی امنیت ملی بود کارشناسی بیشتری انجام می‌شد، افزود: به علت حاکم شدن تسامح و اعتماد به دشمن و عدول از ارزش‌ها شاهد رشد و نمو جاسوس‌ها حتی در کنار رئیس جمهور شدیم.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس تاکید کرد: در مجموعه دولت گذشته دبیر شورای امنیت ملی آقای جلیلی بود و از آنجا که مذاکره با اقتصاد کشور گره نخورده بود تاثیر آن به اقتصاد کم بود و هر وقت ما مذاکره داشتیم بورس در حال رشد بود.

مذاکره اخیر اقتصاد درون کشور

رسائی افزود: در مذاکره اخیر اقتصاد درون کشور به مذاکرات گره می‌خورد و به علت این پیوند هر بار که تیم مذاکره‌کننده، مذاکره داشته، شاخص بورس اوج می‌گرفت و پس از مذاکرات 2 برابر با فاصله زیادی سقوط می‌کند.

وی گفت: منفعت دولت در تبلیغات بود و نتیجه آن هیچ منفعتی برای دولت‌مردان نداشته و نتایج مذاکرات در برابر آن چیزی که از دست دادیم، هیچ بوده است.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: مقام معظم رهبری تیم مذاکره‌کننده را انقلابی می‌داند اما این مهم به این معنی نیست که همه کارها کارشناسی شده و مقام معظم‌رهبری نامه می‌نویسد به تیم مذاکره کنده که برجام سندی پرابهام است که نتوانسته موانع را بردارد و از کارشناسان بیشتر استفاده شود.

رسایی به نقش رسانه‌های معاند انقلاب در محکوم کردن برخی فرزندان مسئولان اشاره کرد و افزود: آنها اطلاعات درستی در اختیار ندارند و آنان که چنین لقمه گوساله سامری برجام را می‌پرستند اگر اطلاعاتی در اختیار داشتند کلی موشک علیه ما هوا می‌کردند.

وی افزود: در حال حاضر بیش از یک‌سال از عمر این مجلس می‌گذرد و همه پیش‌بینی‌هایی که درباره راکد بودن و شنیدن صداهای مختلف می‌شد را امروز مواجه هستید.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چرا مجلس دچار این مشکل شده، هر دوره که انتخابات برگزار شده 70 درصد نمایندگان تغییر کرده و اتفاقی این بار افتاد این بود که در تهران نماینده‌هایی انتخاب شدند که سابقه شفاف و روشنی از عملکرد فکری آنها وجود نداشت.

رسایی گفت: در دوره گذشته نمایندگان تهران بسیار تاثیرگذار بودند و در بزنگاه‌ها و استیضاح‌ها از سوی نماینده‌های تهران بیان می‌شد اما خیلی از این نماینده‌های دوره جدید، تازه وارد به مجلس بودند و تا فضای مجلس و سنگینی حاکم بر محیط کوچک دستش بیاید، زمان‌بر است.

وی درباره اظهارات ترامپ برای پاره کردن برجام، افزود: ترامپ با متهم کردن جمهوری اسلامی به عدم پایبندی به برجام ما را در منگنه قرار می‌دهد و اگر اعتراضی کنیم در شورای امنیت نخستین اتفاقی که می‌افتد این است که تحریمات باز می‌گردد.

رسائی گفت: روند آنها این است که به جمهوری اسلامی برای نظارت دائمی و محدود کردن سیستم موشکی ما به وسیله برجام را تحمیل کنند.

وی افزود: ادعای خالی بودن خزانه از سوی آقای روحانی یک بار در دانشگاه تهران و بار دیگر در مقر سازمان ملل و در گفت‌وگو با خبرنگاران گفتند خزانه خالی است و هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد اگر این موضوع واقعیت هم داشت بروید و در خانه دشمن بگوئید که خزانه خالی است.

این مقام مسئول افزود: عمدتا در راستای فشار و جنگ روانی به مسئولان عالی کشور و مردم بود که بگویند چاره‌ای نداریم جز اینکه با دشمن برویم و مذاکره کنیم.

رسائی گفت: شاهد آن هستیم که دولت برای برخی از مسائل پول دارد اما برای برخی مسائل پول ندارد و شما شاهد آن هستید که بودجه دولت نسبت به دولت قبل خود افزایش یافته است.