استاندار گیلان در چهارمین نشست ستاد اربعین حسینی استان بر لزوم حفظ جنبه مردمی برگزاری این مراسم معنوی تأکید کرد و گفت: محوریت در این این مراسم با مردم باشد.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، مصطفی سالاری با قدردانی از تلاش‌های خوب صورت گرفته جهت فراهم کردن مقدمات برگزاری هرچه باشکوهتر مراسم اربعین حسینی (ع) اظهار کرد: کار متعلق به سیدالشهدا (ع) و مقدس است و وظیفه داریم این مهم را به نحو احسن و با هماهنگی خوب ویا ایجاد همدلی و اتفاق نظر میان تمام کسانی که علاقمند به این کار ارزشی بوده انجام دهیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه کمک و مشارکت مردمی در برگزاری مراسمات اربعین خود دارای پیام و نوعی فرهنگ سازی است، افزود: با این اقدام همکاری مردم و ارزش اعتقادی که موجب مشارکت مردم خواهد شد را حفظ خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در مواردی که مشارکت مردم شدنی نیست از ظرفیت سازمان‌ها و دستگاه ها بهره خواهیم گرفت، افزود: مواردی که نیازمند بهره‌گیری از منابع عمومی و کمک های سازمان‌ها و دستگاه‌ها می‌باشد. حتماً پیگیری شود،  هر چند که اصل بر مردمی بودن این مراسم است که باید در تمام مراحل لحاظ شود.

نماینده عالی دولت در گیلان بر لحاظ شدن مدیریت یکپارچه در این بخش تأکید کرد و افزود: تمامی دستگاه‌های عضو و غیرعضو باید همکاری و مشارکت خود را در قالب این ستاد برای زائرین انجام دهند.

استاندار گیلان با اشاره به اهمیت برخورد و ارائه خدمات مناسب و سریع به زائرین غیر ایرانی مسلمان و میهمان در استان اظهار داشت: نوع برخورد شما با این زائرین، قضاوت آنان نسبت به برادران مسلمان و هم دینشان در ایران را شکل خواهد داد.

سالاری افزود: چنانچه نارسایی در کار و هدف خودمان روی دهد نارضایتی ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به زحمات کمیته نه گانه جهت برگزاری مراسم اربعین با بیان اینکه کاری که با اسم امام حسین (ع) انجام شود ارزش معنوی بالایی دارد افزود: این مراسم را با خصوصیت مردمی، با حداکثر توان و بهتر از سنوات گذشته انجام دهیم.

وی از آمادگی استان در تأمین نیازهای زائرین و میهمانان غیر ایرانی که از مسیر استان عبور می‌کنند خبر داد و افزود: تمامی مقدمات در جهت برگزاری هر چه باشکوهتر مراسمات اربعین فراهم گردید و انشاء ا... هیچ گونه نگرانی درخصوص اعزام زائرین نخواهیم داشت.

نادر عبداله پور دبیر ستاد اربعین حسینی نیز در این نشست از اختصاص سهمیه 18 هزار نفری برای گیلان برای اعزام زائرین خبر داد و افزود: در تقسیم‌بندی استانی برای گیلان در کربلای معلی 7 هزار نفر، نجف اشرف 5 هزار نفر، مرز مهران 5 هزار نفر و مرز زمینی آستارا هزار نفر روزانه پیش بینی شده است که باید در جهت اسکان و پذیرایی آنان اقدام شود.

در این نشست هر یک از کمیته‌های نه گانه گزارشی از اقدامات خود در جهت برگزاری هر چه باشکوه تر مراسم اربعین ارائه دادند و با رهنمود و دستورات استاندار گیلان تصمیمات لازم در هر بخش اتخاذ شد.