یک قلاده گربه جنگلی که در محوطه مسکونی یکی از اهالی منطقه دارسازی شهرستان رشت به دام افتاده بود توسط محیط بانان و دامپزشک اداره کل زنده‌گیری و پس از اطمینان از صحت و سلامت حیوان در زیستگاه طبیعی خود در مناطق جنگلی رهاسازی شد.

به گزارش خبرگزاری موج از رشت، منصور سربازی گفت: به دلیل کاهش تعداد طعمه‌های مورد علاقه وحوش گوشتخوار مانند گربه جنگلی، این حیوانات اغلب برای تغذیه به حاشیه روستاها و مناطق مسکونی نزدیک می‌شوند که گاهی در دام یا مکان‌های نگهداری طیور گیر می‌افتند، پرهیز از مواجهه رو در رو با این وحوش می‌تواند کمک قابل توجهی به حفظ بقای حیات وحش در مناطق کند.

سربازی افزود:  گربه جنگلی با نام علمی Felis chaus بومی مناطق جنگلی استان گیلان می باشد که به عنوان یک شکارچی نقش مهمی در کنترل آفات جانوری و موش ها دارد .

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه  گربه جنگلی در مقایسه با گربه وحشی دارای بدنی بزرگ‌تر، پاهایی بلندتر، دم کوتاه‌تر و گوش‌هایی به نسبت بزرگ‌تر است افزود: در انتهای گوش‌ها همچنین موهای سیاه و بلندی دارد که در پشتِ گوش به قهوه‌ای یا سیاه می‌گرایند.

سربازی ادامه داد: رنگِ بدن این گربه در پشتِ بدن، قهوه‌ای یا خاکستریِ متمایل به زرد است و زیر بدنش سفیدِ متمایل به زرد می باشد.

وی با اشاره به اینکه این حیوان اغلب بر روی دست‌ها، پاها و دُم، چندین نوار یا خالِ قهوه‌ایِ متمایل به سیاه دارند خاطر نشان کرد:  اندازه‌ حیوان به طول سر و تنه ۶۰ تا ۹۶ سانتی‌متر، دم ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر، ارتفاع ۴۰ تا ۴۸ سانتی‌متر، وزن ۴ تا ۱۶ کیلوگرم و زیستگاه آن منطقه خزری، جنگل‌ها، بوته‌زارهای بلند و انبوه، نیزارهای مجاور تالاب‌ها و رودخانه‌ها، مزارغ ذرت و نیشکر می باشد.

سربازی تصریح کرد: در حال حاضر این جانور جزء گونه های مورد حمایت و حفاظت سازمان محیط زیست بوده و از نظر اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع (IUCN)در رده lc قرار دارد.