رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: ما باید در توسعه روستایی مسائلی مانند حفظ منابع آب، حفظ منابع زیر بنایی، مسائل زیست‌محیطی و مسائل حفظ کاربری را مورد توجه قرار دهیم.

محمدرضا طلایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم در گفتگو با خبرنگار موج در قم، با اشاره به حمایت رئیس مجلس شورای اسلامی از توسعه روستایی اظهار کرد: قانون توسعه روستایی و اعتباری که از محل توسعه ملی با سود پایین برای روستاها تخصیص یافته می‌تواند ظرفیت خوبی را ایجاد کند.

وی با بیان این که 50 درصد اعتبارات روستایی به صورت شناور اعلام می‌شود و استان برای جذب آن باید تلاش کند، افزود: تسهیلات ارزان‌قیمت در کشور یک فرصت است و اگر از این فرصت استفاده نکنیم، زمان را از دست می‌دهیم.

محمدرضا طلایی ادامه داد هر چه این پول را بیشتر در روستاها هزینه کنیم و سرمایه‌گذار را برای ورود به روستا، ترغیب نماییم، می توانیم از این ظرفیت بیشتر استفاده کنیم.

وی نقش بخشداران را در این زمینه بسیار مهم دانست و خاطر نشان کرد: محوریت توسعه روستایی باید در دستان فرمانداری و بخشداری‌ها باشد، فرمانداری‌ و بخشداری‌ها عاملان اصلی توسعه روستایی هستند.

طلایی با اشاره به گلایه برخی روستائیان از جهادکشاورزی، گفت: در زمینه ساخت ‌و ساز در روستاها یک سری وظایف قانونی داریم و ممکن است با اجرای این قانون افرادی متضرر شوند که این موضوع باعث برخی ناراضایتی ها می شود.

وی با بیان این که ساخت‌وساز در روستا باید چارچوب‌دار داشته باشد، بیان کرد: این که هر کسی در گوشه‌ای از روستا ساختمان بسازد و بدون توجه به محدودیت منابع کار کند، شرایط نا به سامانی را ایجاد خواهد کرد، این موضوع خلاف قانون است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم اضافه کرد: این که قانون حفظ کاربری را اجرایی کرده‌ایم وظیفه ما بوده و اگر این کار را انجام نمی‌دادیم کشاورزی و تولیدات آن دچار چالش می شد.

وی به نقش بخشداران در توسعه روستایی اشاره کرد و گفت: باید بخشداران همگام با دستگاه های اجرایی متولی طی بازدید از روستاها با بررسی ظرفیت های روستا و ساکنین آن نسبت به برنامه ریزی و استفاده از اعتبارات کم بهره و سرمایه گذاری افراد کارآفرین در آن روستاها گامهای مثبتی بردارند. 

طلایی اضافه کرد: ما باید در توسعه روستایی مسائلی مانند حفظ منابع آب، حفظ منابع زیر بنایی، مسائل زیست‌محیطی و مسائل حفظ کاربری را مورد توجه قرار دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با بیان این که در این زمینه به سیاست‌گذاری‌های درست نیاز است، افزود: با توجه به قوانینی که مجلس تصویب کرد و با توجه به اعتبار خوبی که در این زمینه قرار داده شد، امسال می‌تواند یکی از بهترین سال‌ها در زمینه توسعه روستایی باشد.