مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد گفت: 160 قصه گو در جشنواره قصه گویی یزد با یکدیگر به رقابت پرداختند.

به گزارش خبرگزاری موج، عباسعلی دانافر عصر امروز در آیین اختتامیه مرحله استانی بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یزد، با تبریک هفته و روز جهانی کودک اظهار داشت: امسال کانون با همکاری دستگاه‌های متولی امور کودکان برنامه‌هایی برای بزرگداشت این هفته در نظر گرفته است.

وی یکی از مهمترین این برنامه‌ها را جشنواره قصه‌گویی دانست و تصریح کرد: امسال سال خوب و متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته بود و برنامه‌های متنوع و ارزشمندی در ارتباط با بزرگداشت مقام کودک انجام شد.

دانافر خاطرنشان کرد: در این جشنواره 160 قصه‌گو در بخش‌های مختلف شرکت کردند که در مرحله اول ارزیابی، 74 نفر به مرحله استانی راه پیدا کردند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد افزود: این افراد به مدت سه روز اقدام به قصه‌گویی در برابر کودکان کردند و با نظر هیئت داوران مرحله استانی جشنواره، برترین ها انتخاب و برای حضور در مسابقات کشوری معرفی می شوند.

وی به میزبانی استان یزد برای برگزاری جشنواره منطقه‌ای اشاره کرد و افزود: قصه و قصه‌گویی به عنوان یکی از باارزشترین فعالیت های فرهنگی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مورد توجه قرار می گیرد.

دانافر افزود: یکی از دلایل اصلی در ارتباط با اهمیت قصه‌گویی این است که قصه‌گویی ابزاری بسیار مهم برای کار با بچه‌ها است و استفاده از این ابزار تاثیر بسیار خاصی بر روی تربیت فرزند دارد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد افزود: روش‌های مستقیم تربیتی نمی‌تواند بیش از 20 دقیقه توجه کودکان را جلب کند ولی در صورتی که ما از روش‌های غیرمستقیم از جمله قصه‌گویی استفاده کنیم می‌توانیم تاثیرگذاری مطالب را بیش از پیش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: با قصه‌گویی می‌توانیم مفاهیم و ارزش‌های اخلاقی را در کودکان بدون هیچ اجباری درونی کنیم ولی در صورتی که به این موضوع توجه نداشته باشیم، مجبوریم در بزرگسالی به سختی و با اجبار آن را در وجود جوانان نهادینه کنیم که هزینه‌های بسیار سنگینی برای کشور به دنبال دارد.

دانافر با اشاره به اینکه رشد تک ساحتی دانش‌آموزان یکی از مشکلات نظام آموزشی است، گفت: کودکان ما از لحاظ ذهنی و علمی رشد می‌کنند ولی بحث اجتماعی و اخلاقیات هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که متاسفانه آنطور که لازم است جدی گرفته نمی‌شود در حالی که می‌توان آن را به وسیله قصه‌گویی به بهترین نحو ممکن اجرایی کرد.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد افزود: یکی دیگر از ارزش‌های قصه‌گویی در جامعه این است که می‌توانیم لااقل شتاب ایجاد شکاف نسلی در جامعه را کم کنیم و ارتباط بین فرزندان و والدین را به نحو درست ایجاد و حفظ کنیم.