نخستین سوگواره عاشورایی ارس، از شاعران برگزیده این سوگواره تقدیر شد.

به گزارش خبرگزاری موج، مراسم اختتامیه نخستین سوگواره عاشورایی ارس، بعد از ظهر امروز با حضور و شعرخوانی شاعران اهل بیت عصمت و طهارت و معرفی آثار منتخب برگزار شد .

بر اساس آمار ارائه شده، از مجموع 113 اثر رسیده به دبیرخانه نخستین سوگواره عاشورایی ارس، 9 اثر به عنوان آثار برگزیده انتخاب شده و به شاعران این آثار جوایزی تعلق گرفت .

با اعلام نظر هیئت داوران سوگواره، احمد خسروشاهی از تبریز، مهدی عظیمی از تبریز و ابراهیم قبله آرباتان از هریس موفق شدند تا عناوین اول تا سوم سوگواره عاشورایی ارس را به خود اختصاص دهند .

در ادامه نیز، جعفر پور رضوی از تبریز، مهدی رستمی از تبریز، عارف ساسانی از مراغه، محمد شکری فرد از هشترود؛ محمد هوشمند از تبریز و رضا قاسم‌زاده از هادیشهر به عنوان دیگر شاعران برگزیده، مورد تقدیر قرار گرفتند .

بر اساس بیانه منتشر شده از سوی هیئت داوران، با تایید و مجوز داوران به دلیل سره و ممتاز نبودن آثار ارسالی برای بخش ویژه و همچنین منتخب شدن برخی کدها در میان برگزیدگان بخش اصلی، دبیرخانه از معرفی اثر بعنوان برگزیده بخش ویژه صرف نظر نموده است .

همچنین در بخش دیگری از مراسم از تمام شاعرانی که از منطقه آزاد ارس و شهرستان جلفا در این سوگواره شرکت کرده بودند، تقدیر شد. حسن نقی زاده، احد علی محمدی، فاطمه سیرانزاده، حکیمه علیپور، کشور عباسی و معصومه غلامپور علمداری، شاعران بومی این سوگواره بودند که مورد تقدیر قرار گرفتند .

لوح تقدیر سوگواره عاشورایی ارس نیز به پاس یک عمر فعالیت در حوزه شعر و ادب عاشورایی به مهمانان ویژه سوگواره، استاد ولی الله کلامی، دکتر علیرضا قزوه و دکتر محمدسعید میرزایی تعلق گرفت .

امام جمعه جلفا نیز در ادامه این مراسم، ضمن تشریح بعدهای مختلف قیام عاشورایی، شعرهایی از شاعران مختلف عاشورایی را قرائت کرد .

همچنین اشعار خوانده شده از سوی برخی از شاعران برگزیده و مدعوین به سوگواره نیز زینت بخش مراسم اختتامیه بود .

گفتنی است، نخستین دوره سوگواره شعر عاشورایی ارس، به همت سازمان منطقه آزاد ارس و با حضور شاعران استان آذربایجان شرقی و سایر مناطق آزاد ایران برگزار شد و دکتر امیرحسین الهیاری، استاد حسین مهرنگ، دکتر علی حاجی بلند و صالح سجادی داوری آثار را بر عهده داشتند. در این مراسم علاوه بر شاعران اهل بیت عصمت و طهارت، علاقمندان به فرهنگ عاشورایی، مسئولان منطقه آزاد ارس و شهرستان جلفا نیز حضور داشتند.