مدیرکل امور عشایر استان کرمانشاه گفت: با توجه به تردد زائرین اربعین حسینی از مرز خسروی تمهیدات لازم جهت کوچ عشایر اندیشیده شده است.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، علی‌اشرف آزادی گفت: بیش از سه هزار کارت تردد برای عشایر استان کرمانشاه جهت کوچ به مناطق قشلاقی صادر می‌شود.

آزادی با اشاره به سهم عشایر کرمانشاه در تولید گوشت و دیگر فرآورده‌های دامی گفت: عشایر این استان سالانه با تولید بالغ‌بر 10 هزار تن گوشت قرمز، 24 هزار و 500 تن شیر، 600 تن روغن حیوانی و یک هزار و 630 تن انواع الیاف دامی نقش بسزایی در رونق اقتصادی کرمانشاه دارند.

وی پیرامون خدمات‌رسانی به عشایر سطح استان کرمانشاه گفت: روزانه بیش از یک هزار مترمکعب آب آشامیدنی سالم از ابتدای امسال تاکنون به کمک 30 دستگاه کامیون تانکر دار جهت مصرف شرب خانوار و دام بین پنج هزار خانوار عشایر توزیع‌شده است.

آزادی با اشاره به اینکه امسال کوچ پاییزه عشایر مصادف شده است بازمان تردد زائران اربعین حسینی، با هماهنگی مسئولین و دستگاه‌های مرتبط تمهیدات لازم جهت کوچ عشایر اندیشیده شده است و بر اساس مصوبه جلسه، عشایر عزیز می‌توانند از تاریخ 25 مهرماه لغایت 5 آبان ماه مبادرت به کوچ نمایند تا مشکلی بابت تردد در مسیرهای منتهی به مرز خسروی و مهران نداشته باشند.

آزادی با اشاره به اینکه کوچ عشایر استان کرمانشاه به دو صورت درون استانی و برون‌استانی صورت می‌گیرد گفت: عمده عشایر استان در مناطق قشلاقی درون استان و استان‌های ایلام و خوزستان مستقر خواهند شد.

مدیرکل امور عشایر استان کرمانشاه افزود: عشایر استان کرمانشاه در کوچ پاییزه مسافتی بین ١٥تا ٧٠٠ کیلومتر را در مدت ٤٥روز طی می‌کنند تا به محل قشلاقی استقرار خود برسند.

آزادی با اشاره به برنامه‌ریزی انجام‌شده جهت کوچ پاییزه عشایر گفت: طبق هماهنگی به‌عمل‌آمده مسئولان استان و همچنین استان‌های ایلام و خوزستان کار ارائه خدمات رفاهی، بهداشتی، آموزشی و مسائل امنیتی عشایر در مسیرهای کوچ و مناطق گرمسیری بهتر از سال گذشته انجام می‌شود.

وی افزود: به‌منظور کاهش خطرات احتمالی جاده‌ای بیش از دو هزار عدد تراکت هشداردهنده، در مسیر کوچ عشایر بین رانندگان توزیع می‌شود و برای استقرار عشایر در مناطق مرزی با هماهنگی نظامی بیش از سه هزار عدد کارت تردد ویژه مناطق مرزی و برای عشایر متقاضی برگ تردد موقت حمل مایحتاج صادر خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج