مدیر کل حج استان قم گفت: همشهریان استان قم باید از سیستم رسمی ویزا گرفته و به کربلا اعزام شوند، هیچ‌گونه برنامه‌ریزی رسمی برای وسیله نقلیه زوار انجام نمی‌شود.

مدیرکل حج وزیارت استان قم در گفتگو با خبرنگار موج در قم، با اشاره به راه‌اندازی خط ریلی قم کربلا در اربعین حسینی اظهار داشت: زائرانی که از استان قم اعزام می‌شوند می‌توانند از حمل‌ونقل ریلی نیز برای سفر به کربلا استفاده کنند.

وی افزود: بر اساس مصوبه جلسه قبل در سامانه سماح امکان انتخاب خدمات ریلی نیز گنجانده می‌شود و زوار می‌توانند با ثبت‌نام در این سامانه از خدمات ریلی بهره‌مند شوند.

اکبر رضایی با اشاره به مسئله ویزای زائران گفت: آنچه از سوی ستاد اربعین ابلاغ‌شده از طریق سامانه سماح و تحت نظارت کمیته اعزام انجام  می‌شود، و همه این‌ها در سامانه رسمی تعریف‌شده است طبیعی است که به‌صورت غیر رسمی نیز کارهایی انجام می‌شود اما ما به دنبال رسمی انجام دادن کارها هستیم.

وی بیان کرد: همشهریان استان قم باید از سیستم رسمی ویزا گرفته و به کربلا اعزام شوند، هیچ‌گونه برنامه‌ریزی رسمی برای وسیله نقلیه زوار انجام نمی‌شود این سامانه هم برای ساماندهی و برنامه‌ریزی تقسیم‌بندی مرزها و هم میزان خروجی زائر برای روزهای خاص برنامه‌ریزی می‌کند و سامانه به‌صورت هوشمند اعلام می‌کند که این روز در مرز امکان تردد هست یا نه و امکان انتخاب نوع وسیله نقلیه با خود زائر است.

مدیرکل حج و زیارت استان قم تأکید کرد: زائری که در سیستم و سامانه سماح ثبت‌نام کند، بیمه می‌شود و فرقی نمی‌کند که چه نوع وسیله‌ای را برای سفر انتخاب کرده باشد.

رضایی خاطرنشان کرد: با تخلفات صورت گرفته در زمینه صدور ویزای فوری کربلا برخورد می‌شود، آن چیزی که قانونی است از آن دفاع می‌کنیم اما آنچه غیرقانونی است با آن برخورد می‌کنیم.