معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان گفت: هم اکنون 950 هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود اما ظرفیت تولید یک میلیون و دویست هزار تن است.

به گزارش خبرگزاری موج،  خالد جعفری روز شنبه در جلسه برنامه ریزی روز جهانی تخم مرغ در سنندج با اشاره به اینکه استان کردستان از ظرفیت افزایش تولید مرغ و تخم مرغ برخوردار است افزود: با توجه به ظرفیت های خالی موجود، افزایش تولید تخم مرغ یکی از برنامه های جهاد کشاورزی استان است.
وی ادامه داد: سالانه پنج هزار و 500 تن تخم مرغ در استان کردستان تولید می شود که این میزان ظرفیت افزایش دارد.
وی فرهنگسازی در زمینه داشتن رژِیم غذایی سالم و مناسب در جامعه از سوی رسانه های جمعی بویژه صدا و سیما ضروری را برشمرد و اظهار کرد: فرهنگ مصرف تخم مرغ در جامعه ترویج و نهادینه شود.
وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی متولی تولید مرغ و تخم مرغ است افزود: این سازمان بر نحوه فعالیت های واحدهای تولیدی استان نظارت دارد و در همین راستا بمنظور حمایت از تولید باید تقاضا هم ایجاد کند.
وی اظهار کرد: هم اکنون 950 هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود اما ظرفیت تولید یک میلیون و دویست هزار تن است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون شاخص مصرف شکر، نمک و روغن نباتی کشور بالا است، گفت: این در حالی است که کشور ما از حیث شاخص برخی اقلام مصرفی مانند مصرف تخم مرغ در سطح جهان در رتبه ٢١ قرار دارد.
وی ادامه داد: مصرف تخم مرغ باید از همان ابتدای دوران کودکی و در دوران مدرسه در میان کودکان نهادینه شود.
وی مصرف تخم مرغ را در کشورهای توسعه یافته بالا توصیف کرد و گفت: میزان مصرف تخم مرغ با سطح رفاه و زندگی مردم ارتباط دارد.
به گفته وی، مصرف تخم مرغ از بروز بیماری هایی مانند پارکینسون و آلزایمر پیشگیری می کند.
ایران در آسیا رتبه پنجم و در دنیا رتبه یازدهم تولید تخم مرغ را داراست و در مصرف تخم مرغ رتبه 21 را در جهان دارد.
وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت آموزش و پرورش، سازمان دامپزشکی کشور، شورای سیاستگذاری صدا و سیما، شهرداری تهران، دانشگاه علوم پزشکی، انجمن صنفی تولید کنندگان، شرکت تعاونی مرغداران از اعضای ستاد کشوری ترویج تخم مرغ در کشور هستند. هدف اصلی اعضای این ستاد ترویج مصرف تخم مرغ در سبد غذایی مردم است.
در روز ١٧ مهر (روز جهانی تخم مرغ ) در سطح ١٠ مدرسه در ١٠ شهرستان استان ساندویچ تخم مرغ توزیع و مسابقه نقاشی برگزار می شود.
در برنامه های شبکه استانی نیز با همکاری صدا و سیمای استان در مورد ترویج مصرف تخم مرغ و مزایای آن صحبت خواهد شد.
تاکنون در کشور 100 هزار جلد کتاب با عنوان تخم مرغ در گروه سنی کودک چاپ شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج