حسن اسماعیل زاده در نشست هم‌اندیشی کارشناسان و رابطین پژوهشی مناطق و شهرستان‌ها آموزش و پرورش لرستان، بر رشد صعودی ارائه طرح‌های اقدام پژوهی اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، حسن اسماعیل زاده هدف از برگزاری این نشست را آسیب شناسی وضع موجود و برنامه‌ریزی لازم جهت رسیدن به  وضع مطلوب عنوان کرد و افزود:  اقدام پژوهشی در آموزش و پرورش عبارت است از مطالعات منظم توسط معلمان یا دست اندکاران یک کلاس یا مدرسه، برای بهبود وضعیت آموزش و پرورش دانش‌آموزان.

وی خاطر نشان کرد: در اقدام‌پژوهی تلاش می‌شود تا مسائل و مشکلات، در همان موقعیت حل شوند و در واقع این نوع تفکر سعی دارد تا فعالیت‌های تحقیق را با حرفه‌ی معلمی در هم بیامیزد و عینیت گرایی، عادت به تفکر علمی و توانایی همکاری و همفکری با دیگران را در معلمان افزایش دهد.

اسماعیل زاده در ادامه به تدوین بانک اطلاعات پژوهشگران اشاره کرد و گفت: تلاش می‌کنیم تا با شناسایی و ساماندهی پژوهشگران مسیر تحقیق و پژوهش را در خدمت تعلیم و تربیت و متناسب با نیازهای مدارس هدایت کنیم .

وی در ادامه به مشارکت  بیشتر آموزگاران دوره ابتدایی در طرح اقدام‌پژوهی اشاره کرد و گفت: با توجه به نیاز دوره متوسطه و انتزاعی شدن مفاهیم ضرورت دارد جهت ترغیب و مشارکت دبیران دوره متوسطه در این طرح برنامه ریزی کرد.

اسماعیل زاده بر این نکته تاکید کرد که در اقدام پژوهی معلم به دنبال تبادل تجربه، ایده و خلاقیت  است و تلاش می‌کند تا با بهره‌گیری از علم و تجربه دیگران بر مشکلات پیش روی خود فائق آید.

وی در ادامه به ارسال شیوه‌نامه و دستورالعمل طرح اقدام پژوهی و معلم پژوهنده اشاره کرد و گفت: انتظار داریم تا آموزش و پرورش با حمایت از این طرح زمینه و بستر مناسب را برای مشارکت فعالانه همکاران فرهنگی ایجاد کند.

اسماعیل زاده به غربالگری پژوهش‌ها و برگزاری کارگاه‌های آموزشی هم اشاره کرد و گفت : باید آموزش و پرورش را با تحقیق و پژوهش در هم آمیخت تا نتیجه و کاربست آن مطابق با اهداف کلان تعلیم و تربیت و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باشد.