رئیس‌ سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان این‌که لیاقت ایران جذب ۲۰‌میلیون گردشگر خارجی است، گفت: مختصاتی برای تعیین "شهر گردشگر" احصا شده و در حال انطباق این مختصات هستیم.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، علی‌اصغر مونسان اظهار داشت: موضوع گردشگری حلال با موضوع غذای حلال تفاوت دارد و این نوع از گردشگری نشات‌گرفته از روح پاک انسان‌هاست و خوشبختانه همه عناصر گردشگری کشورمان حلال است.

 وی به برنامه‌ریزی‌ها برای دستیابی به 20میلیون گردشگر تا سال 1404 اشاره کرد و گفت: بر اساس سند چشم‌انداز 20ساله نظام، باید تا سال 1404 به رقم جذب 20‌میلیون گردشگر برسیم که البته عدد بزرگی است و امیدوارم همه امکانات برای دستیابی به این عدد بسیج شود و با تلاش دولت و مجلس و همکاران‌مان در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این موضوع محقق شود و در صورت تحقق، جایگاه ایران در حوزه گردشگری جایگاه شایسته‌ای خواهد بود و ایران به آنچه که لیاقتش را دارد می‌رسد.

رئیس‌ سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سپس به ویژگی‌های «شهر گردشگر» اشاره کرد و افزود: شهر ایده‌آل به شهروندانش توجه دارد، اما شهر گردشگر علاوه بر شهروندان به گردشگران نیز توجه دارد.

وی گفت: مختصاتی برای تعیین "شهر گردشگر" احصا شده و در حال انطباق این مختصات هستیم. "شهر گردشگر" باید شهری باشد که فضای شهری و نیز فرهنگ مردم آن شهر با گردشگری منطبق باشد.

مونسان ادامه داد: با اعتبارات دولتی نمی‌توان انتظار پیشرفت داشت و مدیری که در انتظار اعتبارات دولتی است نباید انتظار پیشرفت داشته باشد چرا که بودجه دولتی جوابگو نیست.

وی افزود: کل بودجه دولت 300‌هزار میلیارد تومان است که 150هزار میلیارد تومان آن صرف پرداخت یارانه‌ها و نیز صندوق‌های بازنشستگی می‌شود و نیمی دیگر آن باقی می‌ماند که بیش از 85 درصد صرف حقوق و دستمزد کارکنان می‌شود.

رئیس‌ سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به ظرفیت‌های ایران در حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری اشاره کرد و گفت: باید با توجه به ظرفیت‌هایی مانند آثار فرهنگی‌تاریخی و اماکن تاریخی که در اختیار داریم خلق پول کنیم.

وی سپس به مردمی‌کردن اقتصاد و نقش آن در توسعه و پیشرفت اشاره کرد و افزود: در دیدار مقام معظم رهبری با رئیس‌جمهور و اعضای دولت، معظم‌له نیز بر مردمی کردن اقتصاد تأکید کردند و همان‌طور که ایشان تأکید کردند، راهی جز مردمی کردن اقتصاد نداریم.

مونسان در پاسخ به سؤالی درباره توسعه اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز گفت: ما باید میدان رقابت با کشورهای مختلف را در جاهایی که مزیت داریم قرار دهیم، بنابراین اگر ترکیه و امارات در حال ساخت هتل هستند با توجه به این‌که عمده گردشگران ما فرهنگی هستند باید به‌جای توسعه هتل، بوم‌گردی توسعه یابد و نباید اعتبارات محدود خود را صرف ساخت هتل کنیم.

کمک به اقتصاد از طریق گردشگری و صنایع‌دستی

وی گفت: اعتقاد داریم که صنعت گردشگری و نیز صنایع‌دستی بسیار مهم هستند و می‌توانند به اقتصاد کشور در موضوعات مختلفی مانند ایجاد اشتغال کمک کنند. براساس طرح ارائه‌شده از سوی سازمان میراث‌فرهنگی به دولت این سازمان برای ایجاد 70هزار شغل در حوزه گردشگری و 70هزار شغل در حوزه صنایع‌دستی در حال تلاش است که اعتقاد دارم این موضوع قابل تحقق است.

معاون رئیس‌جمهوری به تلاش‌ها برای افزایش گردشگران خارجی نیز اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 5‌میلیون گردشگر خارجی سالانه وارد ایران می‌شود که عدد قابل قبولی نیست و با توجه به این که سهم ما در تولید ناخالص ملی 2.9 دهم درصد است باید تلاش کنیم تا این رقم بیش از پیش افزایش یابد.

وی تصریح کرد: اماکن فرهنگی تاریخی و نیر جاذبه‌های گردشگری و طبیعت بکر یکی از مهم‌ترین مزیت‌ها و نعمت‌هایی است که خداوند به این سرزمین داده است و باید از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.