مدیر حفظ و احیای اداره‌کل میراث‌فرهنگی کرمان از مزایده واگذاری عمارت شترگلوی ماهان خبر داد و گفت: امیدواریم به‌زودی با حضور سرمایه‌گذار صاحب صلاحیت، شاهد مرمت و احیای این اثر زیبا و فاخر باشیم.

به گزارش خبرگزاری موج، مجتبی شفیعی مدیر حفظ و احیای اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کرمان گفت: عمارت تاریخی شترگلوی شهر ماهان که از جمله بناهای تاریخی مهم استان کرمان است از دوره قاجار به یادگار مانده و با مصوبه هیئت وزیران برای بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی در احیای بناهای تاریخی طی سال‌های گذشته در اختیار صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن فرهنگی و تاریخی کشور قرار گرفته است.

او افزود: با توجه به اینکه واگذاری بناهای تاریخی مستلزم انجام تشریفات قانونی است این صندوق نیز براساس قوانین تاکنون چند مرحله اقدام به فراخوان و برگزاری مزایده برای واگذاری این بنا به سرمایه‌گذران بخش خصوصی کرده است و دو مرتبه فرآیند مزایده تا مرحله اعلام برنده نیز پیش رفته است، اما متأسفانه هربار به دلایلی منجر به عقد قرارداد واگذاری نشده است و عملا صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن فرهنگی و تاریخی در مورد واگذاری این بنا توفیقی نداشته است.

شفیعی ادامه داد: بر همین اساس مکاتبات و پیگیری‌های متعددی با صندوق احیا که متولی واگذاری و جذب سرمایه‌گذار برای این بناست صورت گرفته تا با اصلاح و اعمال تغییرات در اسناد مزایده، شرایط به‌گونه‌ای فراهم شود که روند واگذاری تسهیل و مشکل این بنا در مزایده‌های اخیر صندوق مرتفع شود.

مدیر حفظ و احیای اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کرمان اضافه کرد: این اداره‌کل در سال‌های قبل اقدامات مرمتی و استحکام بخشی سازه‌ای این بنا را با توجه به اعتبارات اختصاص یافته انجام داده است، اما تکمیل عملیات مرمتی و اتمام آن مستلزم مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران است. امیدواریم به‌زودی با حضور سرمایه‌گذار صاحب صلاحیت، شاهد مرمت و احیای این اثر زیبا و فاخر باشیم.»

او گفت: از همه علاقه‌مندان و متقاضیان سرمایه‌گذاری در این حوزه دعوت می‌شود که اداره‌کل میراث‌فرهنگی کرمان را در حل این مشکل یاری کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج