سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان گفت: خرس قهوه‌ای از روستای صالح‌آباد شهرستان کلاله فاصله گرفته و هم‌اکنون فاصله بین اراضی کشاورزی و رودخانه را سپری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، غلامرضا کریمی اظهار داشت: صبح دوشنبه خرس قهوه‌ای به روستای صالح آباد کلاله نزدیک می‌شود و وقتی نیروهای یگان حفاظت محیط زیست در منطقه حاضر می‌شوند، اهالی روستا دور این خرس جمع شده بودند.

وی افزود: با حضور به موقع نیروهای یگان حفاظت محیط زیست کلاله، اهالی روستا متفرق شده و با شلیک چند تیر هوایی خرس قهوه‌ای از روستا فاصله گرفته و هم‌اکنون در اراضی کشاورزی است.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان با بیان اینکه این خرس بیشتر در آب رودخانه می‌ماند، خاطرنشان کرد: این موضوع را به دفتر حیات وحش و همچنین دفتر نظارت بر شکار و صید سازمان اطلاع داده ایم و هم‌اکنون هم یک دامپزشک از کلاله و نیروهای یگان حفاظت و کارشناسان اداره نظارت بر حیات وحش در محل حضور دارند.

وی با بیان اینکه نیروهای حاضر در منطقه تلاش دارند خرس به جنگل هدایت شود، ادامه داد: اگر دامپزشک تشخیص دهد که خرس بیماری خاصی دارد و باید زنده‌گیری و منتقل شود، این خرس را به مرکز حیات وحش گناره منتقل می‌کنیم.

کریمی با تاکید بر اینکه حیات وحش تنها در صورت مصدومیت و یا داشتن بیماری و یا مشکل خاص به مرکز نگهداری منتقل می‌شوند، اظهار کرد: در این فصل خرس‌ها به شدت به غذا نیاز دارند تا برای خواب زمستانه آماده شوند؛ شاید به دلیل خشکسالی خرس‌ها غذای کافی پیدا نکرده و به همین علت به مناطق مسکونی نزدیک می‌شوند.

وی با بیان اینکه آمادن خرس به حاشیه جنگل و رودخانه در این فصل برای پیدا کردن غذا طبیعی است، تصریح کرد: اینکه الان این خرس در روستای صالح آباد حالت طبیعی دارد یا خیر قابل قضاوت کردن نیست.

 خرس به حاشیه جنگل و رودخانه در این فصل برای پیدا کردن غذا طبیعی است

کریمی با یادآوری اینکه باید نمونه‌گیری از این خرس انجام شود تا بتوان تشخیص داد که چه مشکلی دارد،  بیان کرد: با توجه به عکس هایی که من دیدم این خرس بی حال بوده و مدام دور خودش می‌چرخد؛ احتمال این وجود دارد که غذای مسمومی خورده باشد و برای اینکه دمای بدنش را پایین بیاورد در آب رودخانه می‌ماند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج