به دلیل نبود نظارت کافی و راهکارهای مناسب و مصالح بی‌کیفیت ساختمان سازی با «خشت کج» در استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری موج از یاسوج، همواره در جلسات متعددی بر رعایت اصول ایمنی در ساخت و سازها و کیفیت بالای مصالح سخنان زیادی بیان شده است، اما با این وجود همچنان ساخت و ساز در استان کهگیلویه و بویراحمد با «خشت کج» ادامه دارد.

نبود نظارت و رعایت نکردن اصول فنی و استانداردها در ساخت مسکن و سودجویی به قیمت جان مردم منجر به کاهش ایمنی و بازی با جان مردم شده است. از طرفی رعایت اصول ایمنی در ساخت و سازها و نظارت بر آن و استفاده از مصالح با کیفیت و نحوه استفاده از آن از مهم‌ترین عوامل ساختمان سازی مطلوب به شمار می‌رود. اما متأسفانه به دلیل نبود نظارت کافی و رونق واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی غیراستاندارد در استان کهگیلویه و بویراحمد نگران کننده است.

10 درصد از واحدهای تیرچه و بلوک مجوز استانداردسازی دارند

دبیر شورای فنی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد در این باره با بیان اینکه فقط 10 درصد از واحدهای تیرچه و بلوک استان مجوز استانداردسازی دارند، می‌گوید: از 84 واحد تولیدی شن و ماسه در استان کهگیلویه و بویراحمد تنها نیمی از آن‌ها دارای مجوز هستند.

سید انتظام سهمگین با اشاره به اینکه میانگین عمر مفید پروژه‌های عمرانی در کهگیلویه و بویراحمد حدود ۳۰ سال بوده افزود: دو دلیل مهم، یکی استفاده از مصالح ساختمانی غیراستاندارد و نامرغوب و دوم به‌کارگیری کارگران ساختمانی بدون مهارت از مشکلات اساسی این پروژه‌ها به شمار می‌رود.

در حالی که مقاوم سازی ساختمان‌ها در مقابل بلایای طبیعی همچون زلزله سال‌هاست که در استان کهگیلویه و بویراحمد مورد توجه و مدنظر مسوولان قرار گرفته است اما امروز معلوم نیست که با استفاده از مصالح بی‌کیفیت چه تعداد خانه و پروژه در کهگیلویه و بویراحمد احداث شده است.

چه کسی پاسخگوی بناهای غیراستاندارد است

پژمان نیک‌اقبالی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه استفاده از مصالح غیراستاندارد و بی‌کیفیت در ساخت منازل مسکونی بیشتر از پروژه‌های عمرانی بوده، اظهار کرد: شکل استفاده از مصالح ساختمانی غیراستاندارد و نامرغوب در پروژه‌های عمرانی بخش دولتی کهگیلویه و بویراحمد به دلیل نظارت و کنترل لازم کمتر از ساخت و سازهای مسکونی در این استان است.

نیک‌اقبالی البته معتقد است که باید به شدت با این‌گونه تولیدکنندگان برخورد شود، اما اینکه چه کسی جوابگوی بناهای غیر ایمن است، معلوم نیست.

باید هر چه سریعتر وضعیت واحدهای تولیدی غیراستاندارد تعیین تکلیف شوند این را سال گذشته حسن نوروزی رئیس  سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد از مسئولان استان در زمینه تولید مصالح ساختمانی غیر استاندارد درخواست کرد و گفت: یکی از راهکارهای مناسب برای رفع این مشکل اساسی تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر واحدهای تولیدی مصالح ساختمانی غیراستاندارد و نامرغوب استان کهگیلویه و بویراحمد با روش برخورد و یا ترغیب صاحبان آن‌ها به بهبود کیفیت تولیدات است.

گفتنی است با شرایط موجود بحران استانداردسازی در ساخت منازل مسکونی و پروژه‌های عمرانی در این استان ادامه پیدا می‌کند و مردم در ساخت و سازهای خود مجبور به استفاده از مصالح فاقد کیفیت هستند.

این روزها طرح بازسازی بافت‌های فرسوده در شهرهای استان در سه شهر گچساران، یاسوج و دهدشت در دست اجرا است و با این وضعیت مردم مقاومت بناهای فرسوده خود را بیشتر از بناهایی جدید می‌دانند. چرا که قرار نیست که با مصالح بی‌کیفیت در کمترین زمان ممکن بناهای فرسوده ساخته شود.

به گزارش موج، در هر صورت امیدواریم مسوولان عملاً با ارائه راهکارهای مناسب جلوی بناهای عنکبوتی را در سطح شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد بگیرند و ضریب ایمنی و امنیت را در پروژه‌ها و ساخت و سازهای مسکونی افزایش دهند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج