رئیس حوزه پژوهش میراث فرهنگی خراسان جنوبی گفت: مراسم مشعل گردانی از میراث معنوی کشور در آیین های عزاداری حسینی در شب تاسوعا و عاشورا در خراسان برگزار می شود

به گزارش خبرگزاری موج،  سید احمد برآبادی عصر امروز در حاشیه عزاداری هیات های بیرجند در بافت قدیمی شهر بیرجند اظهار داشت: مراسم مشعل گردانی به شماره 629 در 22 آذرماه 92 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

وی بیان کرد: مشعل در شهرستان بیرجند عبارت است از چند تسمة آهنی که به شکل استوانه ای درست شده است و داخل آن را با کنده ی چوب آغشته به روغن پنبه دانه و یا نفت پر می کنند و آتش می زنند و در کنار آن روشنایی به عزاداری می پردازند این مراسم در حال حاضر فقط در روستای خور و برکوه اجرا می شود.

رئیس حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان اینکه در روستای برکوه عصر تاسوعا و در روستای خور شب عاشورا مراسم مشعل انجام می شود، بیان کرد: پس از مراسم آتش را خاموش نمی کنند و می گذارند تا خودش خاموش شود.

برآبادی اظهار داشت: مردم برای مشعل احترام زیادی قائل هستند به طوری که برخی زمینهای زراعی خود را وقف مشعل ها کرده اند.

رئیس حوزه پژوهش اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: مراسم مشعل را به یاد مشعل هایی که در شب عاشورا در اطراف خیمه ابا عبدالله(ع) روشن بود بر پا می‌کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج