معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به برنامه های حمایتی از بیماران خاص در این استان، گفت: در حال حاضر دو هزار و ۴۵۷ بیمار خاص در استان تحت حمایت دانشگاه قرار دارند.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری موج، هومن قصری در کمیته بیماران خاص استان کردستان اظهار داشت: در حال حاضر در سراسر استان کردستان دو هزار و ۴۵۷ بیمار خاص در این استان از دانشگاه علوم پزشکی خدمت دریافت می کنند و متاسفانه روند افزایشی شمار بیماران خاص در استان بالاست.

وی با بیان اینکه هرم جمعیتی کشور و استان رو به پیرسالی است و افزایش برخی بیماران خاص همچون بیماران دیالیزی یا پیوند کلیه دور از انتظار نخواهد بود، بیان کرد: در سال ۱۳۹۵ در مجموع ۲۲۸۸ بیمار خاص در استان کردستان شناسایی و تحت حمایت دانشگاه علوم پزشکی کردستان بودند که این تعداد تا پایان شهریور ماه سال جاری به ۲۴۵۷ نفر رسیده است.

قصری نرخ رشد بیماران دیالیزی و پیوند کلیه را به ترتیب ۳ و ۹.۷ درصد اعلام کرد و افزود: در سال ۹۵ در مجموع ۴۹۸ بیمار دیالیزی و ۵۹۷ بیمار پیوند کلیه دریافت کننده دارو شناسایی شده بودند که این ارقام به ۵۱۳ و ۶۵۵ بیمار در سال ۹۶ افزایش یافته است.

وی شایعترین عواملی که منتج به نارسایی کلیه می شود را دیابت و فشار خون مزمن  دانست و گفت: کنترل قند خون در افراد دیابتی و کنترل فشارخون در افراد مبتلا به پرفشاری خون، مهم‌ترین اقدام برای پیشگیری از ابتلا به نارسایی کلیه است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان  تعداد دستگاه های دیالیز را ۱۲۶ دستگاه اعلام کرد و گفت: در سال ۹۰ این تعداد دستگاه ۸۳ عدد بود و با پیگیری هایی که ازطریق بنیاد امور بیماری های خاص کشور انجام شده است امیدواریم در آینده ای نزدیک دستگاه هایی دیگر نیز در بیمارستان های تازه تاسیس استان مستقر شود .

قصری همچنین به منابع انسانی و تخت های فعال اختصاص یافته به بخش های دیالیز استان اشاره کرد و گفت: ۶۱ نیروی پرستار در بخش دیالیز مشغول به انجام وظیفه اند که ۲۰ نفر از آنها در چند سال اخیر جذب و  به این حوزه افزوده شده اند  و ۱۲۱ تخت نیز در خدمت بیماران دیالیزی است که با ورود دستگاه های جدید این تعداد افزایش خواهد یافت .

هومن قصری با بیان اینکه بیشتر بیماران خاص استان در مرکز استان سکونت دارند و خدمات دریافت می کنند تعداد بیماران خاص شهرستان سنندج را ۱۱۱۸ نفر بیمار اعلام کرد و گفت: ۷۳ بیمار هموفیلی ، ۴۶ بیمار تالاسمی، ۴۹۸ بیمار ام اس ، ۱۷۲ نفر بیمار دیالیزی و ۳۲۹ بیمار پیوند کلیه دریافت کننده دارو سهم سنندج از مجموع بیماران خاص استان استان است.

وی بیشترین درصد رشد بیماران خاص را مربوط به بیماران ام اس اعلام کرد و اظهار داشت: تعداد ۱۰۴۰ بیمار در سال ۹۶ نسبت به ۹۳۳ بیمار شناسایی شده و مورد حمایت در سال ۹۵ نشان از رشد ۱۱.۵ درصدی این بیماران طی یکسال گذشته دارد .

قصری میزان افزایش ابتلا به بیماری ام اس در ایران را چشمگیر خواند و گفت: پژوهش های زیادی در خصوص این بیماری در سطح بین المللی انجام شده است اما هیچکدام از آنها به صراحت موفق به اعلام دلیل اصلی ابتلا و یا ارائه درمان قطعی نشده اند.

وی ادامه داد: رقم ابتلا به این بیماری در میان مردم کشورهای مختلف جهان بسیار متنوع و ناهمگون است ولی در حال حاضر میزان ابتلا به بیماری ام اس در میان جمعیت استان کردستان تقریبا با همین رقم در میان ساکنان کشورهای اروپایی یکسان است.

وی به آمار بیماران تالاسمی و هموفیلی در کشور و استان نیز اشاره کرد و گفت: ۱.۴ درصد بیماران هموفیلی و ۰.۶ درصد بیماران تالاسمی کشور در استان کردستان حضور دارند .

قصری به تشریح این آمار پرداخت و گفت: در سال جاری سه بیمار هموفیلی شناسایی شده اند و مورد جدیدی از بیمار تالاسمی در استان وجود نداشته است و انتظار می رود که در سایه مراقبت های صورت گرفته همچنان شاهد کاهش آمار این بیماری ها در سطح استان کردستان باشیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ادامه بر اهمیت همراهی سازمان های مردم نهاد فعال در راستای حل مشکلات بیماران خاص تاکید کرد و افزود: بخش دولتی بر اساس چارچوب ها و قوانین حاکم می تواند ارائه خدمت کند و قطعا سازمان های مردم نهاد یار و همراه دانشگاه علوم پزشکی در رفع بهتر مشکلات بیماران و ارتقای سطوح حمایت از آن ها خواهند بود .

وی کمک برای بهبود کیفیت زندگی و ارائه خدمت به بیماران خاص را مستلزم هم افزایی همه ی نهاد های دست اندرکار دولتی، خصوصی، مردم نهاد و خیریه دانست و گفت: معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با تکیه بر ارتباطات درون و برون سازمانی آماده همراهی و تعامل بیش از پیش با تمام افراد و نهادهایی است که بتوانند گره ای از مشکلات بیماران بگشایند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج