مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم گفت: 7 هزار نفر در طرح‌های حفظ قرآن کریم اوقاف و امور خیریه استان قم شرکت کرده‌اند همچنین با افتتاح نخستین مدرسه شبانه روزی حفظ قرآن کریم در قم 30 نفر موفق به حفظ پنج جزء اول قرآن کریم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج ازقم ،مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم در هفتمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم که  برگزار شد اظهار داشت: تصرف در موقوفات کشور از جمله وظایف ولی‌فقیه و نماینده آن است و هیچ سازمان یا نهادی از چنین حقی برخوردار نیست.

وی با تأکید بر رسالت‌های مهم سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: نخستین وظیفه و مأموریت این اداره کل در رابطه با فعالیت‌های قرآنی است که در این زمینه اقداماتی نظیر حفظ قرآن کریم، انجام مسابقات قرآنی و آموزش‌های مرتبط با فعالیت‌های قرآنی انجام می‌گیرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید اسماعیل حسینی مقدم گفت: اوج فعالیت‌های اداره کل اوقاف و امور خیریه در دانشگاه علوم قرآنی متبلور است که در حال حاضر در 17 استان کشور و از جمله استان قم فعالیت‌های ارزشمندی در زمینهٔ قرآن در آن صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: 7 هزار نفر در طرح‌های حفظ قرآن کریم اوقاف و امور خیریه استان قم شرکت کرده‌اند همچنین با افتتاح نخستین مدرسه شبانه روزی حفظ قرآن کریم در قم 30 نفر در 5 ماهه نخست سال جاری موفق به حفظ 5 جزء اول قرآن کریم شده‌اند.

حسینی مقدم ادامه داد: سند چشم‌انداز قرآنی اوقاف و امور خیریه استان قم در سطح کلان پس از تدوین  به تصویب شورای عالی قرآن کشور رسیده که نوید تحول چشمگیری را در فعالیت‌های قرآنی می‌دهد.

وی با اشاره به رسالت‌ها و وظایف این اداره کل ادامه داد: 8 هزار امامزاده جلیل‌القدر در سطح کشور وجود دارد که از این‌ بین 400 امامزاده در قم مدفون هستند که مجموعاً در 100 بقعه متبرکه تجمیع شده‌اند.

مدیرکل اوقاف وامور خیریه قم عنوان کرد: بقاع متبرکه قم در طول سال میزبان 14 برنامه فرهنگی مذهبی داستان هستند که ویژه‌برنامه‌های بصیرت عاشورایی و ضیافت الهی از جمله مهم‌ترین این برنامه‌ها است همچنین بیش از 40 درصد بقاع امامزاده‌ها فاقد هرگونه درآمد است که حفظ و نگهداری آن‌ها را دشوار کرده است.

وی تأکید کرد: ساماندهی بقاع متبرکه شاه ابراهیم، علی بن جعفر و شاه حمزه از فعالیت‌های مهم اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در زمینهٔ ساماندهی و قبور و بقاع متبرکه بوده که به الگویی برای سایر استان‌های کشور تبدیل‌ شده است.

حسینی مقدم با بیان برخی مشکلات آرامستانهای عمومی استان گفت: پیش‌فروش برخی قبور در این آرامستانها از جمله مواردی است که با توجه به ممنوعیت دفن اموات در داخل شهر چالش‌هایی را برای سازمان به وجود آورده همچنین در مسئله وقف علاوه بر ضوابط مالی و اجرایی، ضوابط شرعی نیز بر آن مترتب است و اداره کل اوقاف و امور خیریه موظف به حفظ نیت واقف در اراضی موقوفه در هر شرایطی است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج