رئیس انجمن موسیقی لرستان، گفت: هم‌زمان با فرارسیدن ماه محرم و صفر، سوگواره «چَمَر گَه» در خرم آباد برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، امین عباسیان درباره جزئیات سوگواره «چَمَر گَه» گفت: به همت انجمن موسیقی و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان سوگواره «چَمَر گَه» در سالن شهید آوینی مجتمع فرهنگی هنری خرم‌آباد برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: این سوگواره در سه بخش سرنانوازی مقام های سوگ از جمله «چمری»، «رارا»، «سحری»، «پاکتلی»، «دنگ دال» و «هه رو هه رو»، نوحه سرایی با گویش های لری، لکی و بختیاری و مقاله نویسی میزبان علاقه‌مندان موسیقی اقوام ایران است. از طرفی، این سوگواره با هدف استعدادیابی هنرمندان جوانی است که می توانند حافظان ارزشمندی برای موسیقی منطقه لرستان باشند.

رئیس انجمن موسیقی استان لرستان، گفت: متاسفانه طی سال‌های اخیر آیین‌ها و رپرتوارهای مربوط به مراسم عزاداری به شدت در حال تحریف شدن است به همین جهت ما به سهم خود تلاش می کنیم تا با برگزاری این سوگواره شرایطی را برای اجرای واقعی و اصیل این آیین ها فراهم کنیم تا بیش از این در چارچوب تحریف قرار نگیرد. اضافه کردن بخش مقاله نویسی هم در راستای نگاه علمی است و امیدوارم فضا به گونه ای هدایت شود که موسیقی اقوام بیشتر از گذشته در مناطق مختلف کشورمان مورد توجه قرار گیرد.

عباسیان در پایان با اشاره به رقابتی بودن این سوگواره توضیح داد: مذاکرات اولیه‌ای با استاد علی اکبر شکارچی و تعدادی دیگر از هنرمندان مطرح موسیقی کشورمان انجام گرفته تا از این عزیزان به عنوان هیات داوران بهره مند شویم. با توجه به تخصصی بودن این سوگواره و دقت نظری که برای انتخاب آثار برگزیده داریم تلاش داریم تا از متخصصان موسیقی منطقه لرستان برای داوری دعوت کنیم که قطعا در ارتقای سطح علمی این برنامه تاثیرگذار خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج